Předseda ODS v Jesenici u Prahy a zastupitel Martin Lang by po své výzvě k vraždě poslanců i Miloše Zemana měl složit funkci. Jeho setrvání ve straně by ODS měla podmínit jednoznačnou omluvou a distancem od tohoto i dalších výroků, které Lang zveřejnil v příspěvku na svém facebookovém profilu.

Výzva dotyčného komunálního politika k brutálnímu násilí i s její barvitou formou, pusté nadávky, z nichž jednu uvádí ve spojitosti se Zemanovým věkem, stejně jako jeho přímé přirovnání Zemana k Hitlerovi, jsou nepřípustné. Zvláště ve stávající zjitřené době, kdy hlavní slovo mají populisté, jsou vysoce společensky nebezpečné a představují pravý opak občanských i demokratických proudů, k nimž se hlásí jeho strana. Zemanův mluvčí má výjimečně pravdu, když poukazuje na to, že by se Langovým postem měla zabývat policie. Jeho snaha poukazem na výroky jednoho komunálního politika diskreditovat strany celého demokratického bloku, je ovšem průhledná manipulace.

FB Martin Lang
Nenávistným postem komunálního šéfa ODS Martina Langa se bude zabývat vedení strany

Langova kauza prověří konzistentnost ODS
Langův status z 28. dubna už není na Facebooku veřejný, na internetu se však šíří dál. Sám jeho autor i s odstupem času, kdy je zaznamenala média, na svých slovech podle informací Blesku trvá. Možnosti omluvit se a vzít zpět brutální část svého statusu, Lang nevyužil ani pro Server Forum 24, který jej rovněž oslovil s několika dotazy. O to důležitější je postoj ODS.

Langova místní organizace se od výroků svého místního předsedy distancovala, zůstala však zatím u slov. Výroky jsou natolik závažné, že už byl nejvyšší čas, aby na ně reagovalo vedení strany. Předseda ODS Petr Fiala, který se od Langových slov ve své nedělní reakci rovněž distancoval, očekává, že se s Langem vypořádá Jesenická organizace a bude „postupovat dostatečně razantně, aby se něco takového neopakovalo. (…) Očekávám, že provede patřičné kroky, je třeba se od toho distancovat,“ řekl v neděli v televizi Prima s tím, že takové jednání je naprosto nepřijatelné, i kdyby bylo myšleno jako nadsázka.

Postoj ODS rozhodne o tom, zda Langův skandál nepřeroste ve skandál strany samotné. Jasný distanc navzdory zpoždění byl správným prvním krokem, po němž ale musí následovat i hmatatelná reakce. Tou ODS může zpětně potvrdit i platnost deklarovaných důvodů pro nedávné vyloučení Václava Klause mladšího ze svých řad. V opačném případě umožní Zemanovi i populistickým a extremistickým stranám, aby Langovy výroky použili proti ní.

ČTK 22. 5.: Martin Lang se za své vyjádření omluvil a vzdal se funkce předsedy místního sdružení ODS. Ve straně tak zůstává, potvrdil Langův nástupce v čele jesenické ODS Martin Kuruc. Podle něj setrvá i v radě města.

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora