Komunikace teroristů, smrtelně útočících v Německu, zveřejněna

Útočník s mačetou byl zadržen policií (ČTK)

Útočník s mačetou byl zadržen policií | FOTO: ČTK

Německý deník Süddeutsche Zeitung dnes zveřejnil komunikaci dvojice teroristů, kteří v červenci zaútočili v bavorských městech Ansbach a Würzburg. Je z ní pstrné, jak se oba muže, kteří útočili ve jménu Islámského státu (IS), kdosi snažil na dálku ovlivnit. Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že členové IS přes internet vyhledávají osoby ochotné spáchat teroristický útok. Zdroj svých informací deník neupřesnil.

Sedmnáctiletý Riaz Khan A. přišel do spolkové republiky loni a po nějaké době dostal ubytování u německé rodiny nedaleko Würzburgu. Nikoho přitom nenapadlo, že mladík je fanatik, který komunikuje s Islámským státem a který je schopen zaútočit sekerou a nožem na cestující regionálního vlaku. Takto vypadala podle Süddeutsche Zeitung část jeho komunikace s člověkem, který byl podle všeho „instruktorem“ IS:

Zástupce IS: „S jakou zbraní plánuješ zabíjet?“

Riaz A.: „Nůž a sekera jsou nachystané.“

Zástupce IS: „Bratře, nebylo by lepší to udělat autem?“

Riaz A.: „Neumím řídit auto.“

Zástupce IS: „Měl by ses to naučit.“

Riaz A.: „To trvá.“

Zástupce IS: „Škody by pak byly výrazně větší.“

Riaz A.: „Dnes v noci chci přijít do nebe.“

Dvojice byla opakovaně v kontaktu i v den útoku 18. července. Riaz A. dokonce odeslal zprávu i z vlaku směřujícího do Würzburgu, v němž posléze vážně zranil několik lidí. „Začínám,“ napsal. „Teď se dostaneš do nebe,“ zněla odpověď.

Podobně komunikoval také atentátník z Ansbachu Muhammad D., který do Německa přišel v roce 2014 ze Sýrie. Sedmadvacetiletý muž, který se dvakrát pokusil o sebevraždu, chtěl původně zaútočit na místní hudební festival. Také on dostával rady přes internet.

Muhammad D.: „Ta plocha bude plná lidí.“

Zástupce IS: „Zabij všechny ve velkém prostoru, tak aby leželi na zemi.“

Také Muhammad D. se svým kontaktem komunikoval i v den útoku – 24. července.

Muhammad D.: „Festival brzo skončí a u vchodu je kontrola.“

Zástupce IS: „Najdi si nějaké místo a ztrať se v davu. Dostaň se přes policii, běž a udělej to.“

Muhammad D.: „Modli se za mě. Nevíš, co se se mnou právě děje.“

Zástupce IS: „Zapomeň na festival a běž k restauraci. Člověče, co je s tebou? Já bych to udělal i jen kvůli dvěma lidem. Věř Bohu a běž k restauraci.“

Výbuch bomby v batohu, kterou podle vyšetřovatelů Muhammad D. odpálil zřejmě omylem, zranil 15 lidí. Atentátník při něm přišel o život.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]