Komunista Filip Moskvu nezradil, skutečným viníkem výbuchu má být proces privatizace

Předseda Vojtěch Filip na sjezdu KSČM v Nymburce (ČTK)

Předseda Vojtěch Filip na sjezdu KSČM v Nymburce | FOTO: ČTK

Teroristický útok na muniční sklad ve Vrběticích v roce 2014 spojil ve sněmovně českou extrémní levici a pravici. SPD Tomia Okamury a komunističtí poslanci žádají nezvratné důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do exploze a důkladné vyšetření tragédie, která stála život dva české občany. 

Podezření není důkaz, řekl o výsledku vyšetřování našich bezpečnostních složek šéf komunistů Vojtěch Filip. Podle něj je skutečným viníkem výbuchu proces privatizace, který umožnil, aby vojenský materiál byl skladován a obhospodařován soukromou firmou.  Žádný důkaz ale podle něj zatím nebyl předložen. To je pro mě to nejpodstatnější, uvedl Filip. Jako právník musím trvat na tom, že důvodné podezření není důkaz a vyhoštění diplomatů je krok, který bude mít reciproční důsledky. Komu to slouží? ČR a EU určitě ne,“ dodal Filip na svém twitteru. Dosavadnímu vyšetřování příliš nevěří ani šéf SPD Tomio Okamura, který žádá k případu víc informací.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Česká vláda v sobotu oznámila, že se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovaných jako ruští zpravodajci, v souvislosti s podezřením na podíl ruských služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci. Moskva v neděli v odvetném kroku vyhostila 20 pracovníků české ambasády. Moskva tento krok označila za adekvátní reakci na agresivní a nepřátelské kroky ze strany Česka.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]