Komunista Filip se hádá s falešným twitterovým knížetem. Nepoznal, že je to parodický profil

Eric Drooker

Pod dojmem bizarních, či spíš nestoudných a nechutných výjevů z Národní třídy 17. listopadu, kdy se u pamětní desky ke svržení komunistického režimu klaněli a kladli věnce estébáci a jejich přisluhovači, se na Twitteru ironicky vyjádřil i známý parodický účet vystupující pod jménem Karla Schwarzenberga. Předseda komunistů ovšem těžce nepochopil. V domnění, že hovoří se skutečným čestným předsedou TOP 09, oslovoval populární fake účet „pane kolego“ a uraženě se čertil. Inu, co chcete od komunisty…

Na Twitteru i Facebooku má svůj parodický účet už dávno kdejaký politik či známá osobnost. Své sledující tak baví „falešný“ Faltýnek či Jie neboli v hlubinách čínského komunistického systému dávno zmizelý Jie Ťien-ming, předtím poradce prezidenta Zemana. Na sítích se vyskytuje i několik nepravých Ovčáčků, u nichž je tedy ta potíž, že i když se jejich autoři snaží tvořit co nejšílenější příspěvky, originál je obvykle daleko předčí. Zkrátka a dobře, jasně deklarované satirické účty do veřejného prostoru patří a jde samozřejmě o něco úplně jiného než o to, že by se někdo za dotyčné osoby vydával. To je naopak zapovězeno a trestáno smazáním účtu.

FakeSchwarzenberg na Twitteru zareagoval na disgustující scénky u pamětní desky Sametové revoluce na Národní třídě, kde 17. listopadu pokládal kytici a o demokracii pokrytecky řečnil premiér Babiš, někdejší agent StB Bureš se svými věrnými. Plná ústa velikých řečí měli toho dne i jiní, kteří by udělali nejlépe, kdyby mlčeli a tiše doufali, že se na jejich služby pro komunisty milosrdně zapomene, jako je například prezidentův Ovčáček, dříve pilný autor oslavných článků pro komunistické Haló noviny.

FakeKníže k tomu všemu tedy ironicky poznamenal: „Z mailu mažu pozvánku na dnešní prestižní besedu o 17. listopadu za účasti premiéra Babiše, Ondráčka, Metnara a Filipa. Moderuje Jiří Ovčáček.“

Skutečný Karel Schwarzenberg se několikrát vyjádřil v tom smyslu, že své twitterové alter ego čte, dokonce rád čte. Kdo je autorem tohoto parodického účtu, sice neví, ale jeho hláškami se prý většinou dost baví. Drtivá většina standardně rozumově vybavených občanů také dokáže skutečné politiky od jejich twitterových parodií vcelku bez problémů rozeznat. Ne tak ovšem předseda Komunistické strany Čech a Moravy soudruh Vojtěch „Falmer“ Filip. A tak se hned proti výroku svého domnělého „pana kolegy“ uraženě ohradil.

„Pane kolego, proč ten fake?“ obořil se na autora, zřejmě v domnění, že to je skutečný kníže, který si na Twitteru založil „fejka“. Tím pádem to šéf komunistů všechno vzal smrtelně vážně a hned se ublíženě rozčertil. „Je to trapné, mne na žádnou takovou debatu nepozvali.“ No, není divu, když se ani nekonala. Vtip, soudruhu, předsedo, vtípek! A na závěr ještě vrchní soudruh zamáčkl slzičku křivdy: „Ona mne ČT nezve jindy než vlastně jen po volbách.“

Twitter

Kromě toho, že nechápe, tak jako každý správný komunista pochopitelně také lže. Kdokoli aspoň občas sleduje hlavní zpravodajskou relaci České televize „Události“, ví, že je tam předseda KSČM na něco tázán každou chvíli, ať už v živých vstupech, nebo na záznamech z toho dne. A pokud by si někdo do vyhledávače zadal „Vojtěch Filip v České televizi“, zjistil by – namátkou –, že 29. 4. byl hostem pořadu Interview, 3. 5. v Otázkách Václava Moravce,19. 5 byl pozván do Událostí komentářů,12. 8. a 4. 9. to byly opět Události komentáře, 4. 10. rovněž promlouval ve zpravodajství České televize… Fakt, že komunisté nemluví pravdu, je ale dobře znám a není zdaleka tak zábavný, jako když vrchní komunista rozdurděně skáče na špek známému twitterovému vtipálkovi.

Uživatel Augustin Bernat mu tedy vlídně vysvětluje: „To není skutečný Karel, soudruhu. To je sarkastický profil. Ale rudoši měli vždy smysl pro humor minimální, viz Kundera: Žert.“ I pana Radka Doležala to pobavilo: „Takhle veřejně, pane Falmere, si naběhnout na vidle, to se jen tak nevidí. Gratulace.“

Uživatel s přezdívkou looki je ostřejší „Nejen že jsi blbej, když si kvůli kolaborantům tvýho typu napsal profil i v azbuce, ale i zákeřnej a ublíženej, když hned vytahuješ nikde nezmíněnou ČT, ty estébácký koště.“ Naráží tím na fakt, že parodický účet Karel Schwarzenberg má tuto skutečnost – že jde o satiru čili legraci – zřetelně uvedenou přímo na svém profilu nejen česky – falešný kníže –, ale i v ruštině: фальшивый профиль.

To pro případ, že ani označení „parody account“ by soudruh předseda Filip a jemu podobní neporozuměli, když tedy „hovorí po americky“, abychom parodovali filmového soudruha majora Terazkyho.

Tak uvidíme, jestli se Vojtěch Filip zlostně ohradí i proti tomuto „Schwarzenbergovu“ prohlášení: „Ministr Prymula chystá na pátek důležité oznámení. Někde na území České republiky zakopal plicní ventilátor. Kdo ho objeví, najde v něm ukrytý seznam připravovaných opatření na říjen.“ A nebo snad: „Havlíček nám před Sněmovnu dostrkal dvě stě nákupních vozíků. A bez vozíku nás do sálu nepustí.“ No to je přece skandál, soudruhu předsedo, co říkáte? A určitě je to pravda.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články