Komunista Luzar nechtěl vystupovat s Novotným, Česká televize mu ustoupila

archiv

Pavel Novotný a Leo Luzar | FOTO: archiv

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) na svém twitterovém účtu uvedl, že Česká televize zrušila jeho pozvání do pořadu Máte slovo kvůli poslanci za KSČM Leovi Luzarovi. Informaci nyní potvrdil deníku FORUM 24 i kreativní producent pořadu Jiří Vondráček s tím, že byl „naplněn dramaturgický cíl“, a tak ČT vyšla komunistovi vstříc.

„Máte slovo se mi právě omluvili a zrušili mou účast ve čtvrtek, neboť pan Luzar se ohradil a ‚oni nikoho jiného z KSČM neseženou‘. Gratuluji na Kavky,“ napsal Novotný. Překvapená reakce jeho sledujících na sebe nenechala dlouho čekat.

Deník FORUM 24 nyní získal prostřednictvím mluvčí ČT Karolíny Blinkové exkluzivní vyjádření kreativního producenta Jiřího Vondráčka, pod kterého pořad Máte slovo spadá. 

Pavel Hofman

„Záměrem bylo pozvat k debatě představitele KSČM a jednoho ze tří starostů, kterým byla poskytnuta policejní ochrana z důvodu pravděpodobného nebezpečí z Ruska. Účast přislíbil poslanec Leo Luzar a primátor Prahy Zdeněk Hřib. Protože tak byl dramaturgický cíl naplněn a poslanec Luzar současně odmítl diskuzi se starostou Řeporyjí Pavlem Novotným, nebyla jeho účast potvrzena,“ uvedl Vondráček.

Debata se měla vést o aktuální situaci: podle zdrojů týdeníku Respekt měl do Česka na začátku dubna přicestovat agent ruských tajných služeb s diplomatickým pasem, vybavený jedem ricinem. Policie informaci vyhodnotila jako riziko nejenom pro Novotného, ale také pro starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) a pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Dostali proto přidělenou policejní ochranu.

První a poslední debata

Na začátku května spolu Novotný a Luzar diskutovali v pořadu Aréna Jaromíra Soukupa na TV Barrandov, který se věnoval zejména historické roli Sovětského svazu a vlasovců při Pražském povstání, ale také nedávnému odstranění sochy maršála Koněva z Prahy 6, což ruská strana vytýkala zmiňovanému starostovi Kolářovi.

Repro TV Barrandov via Twitter

Zatímco Novotný s pražským primátorem Hřibem poukazovali na to, že Rudá armáda do bojů za osvobození Prahy na konci druhé světové války zasáhla již jen minimálně, Luzar a nový člen poslaneckého klubu SPD Jaroslav Foldyna naopak zdůrazňovali roli sovětských vojsk.

Všichni přítomní se ve studiu překřikovali, především Novotný pak tvrzení oponentů rázně odmítal. V rámci slovní přestřelky mu pak zjevně rozladěný Foldyna začal vyhrožovat i tím, že „nechá v místnosti zhasnout“. „Nevyhrožuj mi tady, z tebe si můžu dělat akorát tak srandu, ty koště,“ zareagoval Novotný. O Luzarovi mluvil jako o bolševické zrůdě, tykal mu a během debaty ho oslovoval soudruhu. Když si nakonec vzal poslanec poslední slovo, zakřičel Novotný do jeho projevu „smrt komunismu“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner