Komunista „mlátička“ Ondráček pogratuloval ozbrojeným bandám Kremlu na Ukrajině

Repro ČT

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček a vůdce samozvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin | FOTO: Repro ČT

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček lámanou ruštinou pogratuloval ozbrojeným bandám zachvacujícím část území na východě Ukrajiny k „nezávislosti.“ O ničem takovém však ve skutečnosti nemůže být ani řeči.

Komunista Ondráček předstihl dokonce i propagandu Kremlu. Ve videu, které poslal na východ Ukrajiny, totiž pogratuloval Moskvou řízeným ozbrojeným bandám k výročí údajné nezávislosti území, které označují jako „Doněckou lidovou republiku“. Nezávislost však tomuto svému loutkovému útvaru nepřiznal ani sám Kreml.

Ondráček zároveň ve svém absurdním příspěvku zalitoval, že nemůže být na místě a slavit s vůdci militantů tento „velký svátek“. Na věc upozornil analytik z Institutu pro politiku a společnost Roman Máca. Ondráčkovi zjevně nedošlo, že o republice v daném případě nemůže být řeč.

Přesnou terminologii představil v České televizi politolog Jan Šír z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy už před rokem. Jak vyjasnil, v této souvislost je chyba hovořit byť jen o neuznaných republikách, jak se dosud často stávalo. „To je prostě území, které je z pohledu mezinárodního práva okupováno Ruskem,“ řekl a „Doněckou lidovou republiku“ přirovnal k organizaci Islámský stát: „Je to nezákonné ozbrojené uskupení, které některé státy považují za teroristickou organizaci a jiné ne,“ uvedl věc na pravou míru.

Za Ondráčkovou loňskou cestou do Doněcka vidí Šír jediný cíl – snahu přispět k legitimizaci stavu, který vznikl v důsledku ruské ozbrojené agrese na východě Ukrajiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner