Komunista Ondráček: Na Ukrajině jsou fašisté a Doněck bude uznán

Poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček, předlistopadový „komunistický fízl“ a příslušník pohotovostního pluku SNB (kscm-trutnov.cz)

Poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček, předlistopadový „komunistický fízl“ a příslušník pohotovostního pluku SNB | FOTO: kscm-trutnov.cz

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček podnikl v lednu cestu na okupované území Donbasu. V rozhovoru v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu uvedl, že jeho krok byl naprosto v pořádku, chválil „vládu“ separatistické republiky a kritizoval Ukrajinu.

„Na východ Ukrajiny jsme jeli proto, abychom jako poslanci, ale také jako občané České republiky znali pravdu,“ prohlásil Ondráček s tím, že poznal, že doněčtí občané chtějí žít ve vlastní republice. „Viděl jsem prosperující, fungující město,“ tvrdí poslanec s tím, že je přesvědčen o tom, že veškeré zničené budovy jsou dílem ukrajinské vlády a armády.

„Myslíte si, že soukromý občan se nemůže zúčastnit tiskové konference?“ podivil se Ondráček nad otázkou moderátorky, zda bylo jeho chování na probírané cestě běžné. „My jsme si cestu zaplatili sami, sami jsme si zaplatili ubytování,“ řekl.

Poslanec odmítl, že by měl konzultovat svou cest s vedením poslanecké sněmovny nebo s ministerstvem zahraničních věcí. „Nevidím jediný důvod, proč bych měl svoje soukromé cesty s někým konzultovat,“ říká komunista.

Ondráček má vstup na ukrajinské území zakázán. „Kyjev ať si myslí, co chce,“ prohlásil poslanec s tím, že on jel do Doněcké republiky na vlastní pěst a jednalo se o správný krok. „Pokud pojedu kamkoliv jinam, sám zvážím, jestli tam pojedu nebo nepojedu,“ doplnil.

V otázce možného fungování Ukrajiny jako celku má komunista také jasno. „Pro obyvatele této oblasti je nadále neslučitelné, aby mohli žít v jednom státě s někým, kdo zapříčinil smrt několika tisíc osob,“ uvedl. „Na Ukrajině jsou projevy fašismu,“ tvrdí. Je přesvědčen, že je otázkou času, kdy bude Doněcká republika mezinárodně uznána.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články