Komunista Jaroslav Ondráček o listopadu: Prahu jsme měli oplotit a nechat vychcípat

Jaroslav Ondráček (ČT)

Jaroslav Ondráček | FOTO: ČT

Vysoký předlistopadový komunista Jaroslav Ondráček se v dokumentu z cyklu Příběhy 20. století vyjádřil k revoluci v listopadu 1989. „Pořád slyšíme, že za nás bylo všechno špatně. Nezlobte se, ale jak říká moje žena, Prahu jsme měli oplotit pětimetrovým plotem a nechat to tam vychcípat,“ řekl bývalý horník a funkcionář KSČ. Současně je také otcem Zdeňka Ondráčka, poslance za KSČM, který byl v listopadu 1989 příslušníkem pohotovostních jednotek a s obuškem v ruce v centru Prahy mlátil lidi.

Výpověď Jaroslava Ondráčka uvádí dokument ČT a společnosti Post Bellum Straníci, ve kterém autoři přinášejí názory několika komunistů. Jaroslav Ondráček v dokumentu tvrdě hájí období komunistické totality v Československu. Například v souvislosti s vraždou Milady Horákové říká, že se vše vždycky nepovede a že jí Gottwald nemusel zabíjet, že stačilo doživotní vězení. „Ale ona se přiznala, prosím vás!“ říká v dokumentu Jaroslav Ondráček.

Kromě chvály období před listopadem 1989 také kritizuje současný vývoj. Lidé podle něj nemohou cestovat, protože vydělávají málo peněz. Dále však přiznává, že k důchodu si donedávna přivydělával deset tisíc měsíčně jako placený funkcionář KSČM, a dodává, že od roku 1989 byl pětadvacetkrát na dovolené v Egyptě. Ročně si prý takto přivydělal na tři dovolené.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]