Komunista řekl o čínském prezidentovi, že je nahý klaun. Beze stopy zmizel

Žen Č'-čchiang zmizel poté, co nazval šéfa komunistické strany a prezidenta Si Ťin-pchinga „nahým klaunem“. (en.wikipedia.org)

Žen Č'-čchiang zmizel poté, co nazval šéfa komunistické strany a prezidenta Si Ťin-pchinga „nahým klaunem“. | FOTO: en.wikipedia.org

Kritizovat nejvyššího komunistu a dokonce samotného šéfa strany je v Číně dost riskantní. Takový člověk potom může zmizet, nikdo ho nemůže najít a na dotazy nikdo neodpoví. V době pandemie pokračuje tažení čínského režimu proti všem, kdo vysloví nějakou kritiku.

Bývalý komunistický činitel Žen Č‘-čchiang zmizel poté, co nazval šéfa komunistické strany a prezidenta Si Ťin-pchinga „nahým klaunem“. Sdělili to tři jeho přátelé.

Člena čínské vládnoucí komunistické strany a bývalého vedoucího pracovníka státem ovládané developerské firmy Huayuan Real Estate Group není od 12. března možné kontaktovat.

„Mnoho našich přátel ho hledá,“ řekla jeho blízká přítelkyně a podnikatelka Wang Ying agentuře Reuters a sdělila, že mají velké obavy.

Žen Č‘-čchiang je veřejná osobnost a o jeho zmizení se všeobecně ví. Instituce, které za to odpovídají, musí co nejdříve poskytnout přiměřené a právní vysvětlení,“ uvedla.

Agentura Reuters se na Ženův mobilní telefon nedokázala dovolat.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Pekingská policie v neděli neodpověděla na telefonické a faxové žádosti o informace. Čínská Státní informační rada rovněž neodpověděla na faxovou žádost o komentář.

Žen Č‘-čchiangova úvaha, kterou sdílel se svými známými, se týkala řeči prezidenta Si Ťin-pchinga pronesené 23. února. Podle státních médií šlo o celostátní telekonferenci pro 170 000 stranických činitelů. Kopie jeho úvahy byly později zveřejněny dalšími lidmi.

Žen nezmiňuje prezidentovo jméno, ale píše, že „neviděl císaře, který by ukazoval své ‚nové šaty‘, ale klauna vysvlečeného do naha, který trvá na tom, že bude nadále císařem“. Text zveřejnila na webových stránkách společnost China Digital Times se sídlem v USA.

Žen Č‘-čchiang také píše, že odhalil „krizi vládnutí“ uvnitř strany a že nepřítomnost svobodného tisku a svobody projevu zabránily, aby se šíření nákazy začalo řešit dříve, a to způsobilo zhoršení situace.

Cenzura zpráv a diskusí o epidemii se v posledních týdnech zpřísnila.

Koronavirus, který se v Číně objevil koncem minulého roku, nakazil v zemi více než 80.000 lidí a zabil jich 3199.

(South China Morning Post)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]