Komunista Skála se u soudu vykrucuje, že měl na masakr v Katyni jen alternativní názor. Říká se tomu lhaní

Josef Skála (KSČM) (ČTK)

Josef Skála (KSČM) | FOTO: ČTK

Dezinformační web CZ24 News se 2. února pustil do obhajoby svobody slova. Svoboda slova je prý ohrožena, protože stalinista-brežněvista-komunista Josef Skála a spol. se dostali před soud. Důvodem je, že pánové si pustili pusinky na špacír a vykládali „alternativní“ názory na masakr v Katyni.

Protože se to po desetiletí za komunistů ve škole pravdivě vykládat nesmělo, tak jen ve stručnosti. Šlo o povraždění polských válečných a civilních zajatců vězněných v sovětských koncentračních a zajateckých táborech, které provedla NKVD v roce 1940. Povražděno bylo přibližně 22 tisíc mužů – zejména důstojníků a příslušníků inteligence. Masovou vraždu ovšem odhalili nacisté, když okupovali celé polské území, takže za války mohly vzniknout pochybnosti, jak to bylo doopravdy. V tomto případě však měli výjimečně pravdu. Za komunistického režimu ale platila oficiální sovětská lež, že pachateli byli ve skutečnosti Němci.

()

Lhalo se až do roku 1990, kdy sovětský vůdce Michail Gorbačov přiznal, že to byl jeden ze zločinů stalinismu. Sovětský svaz pak vydal kopie klíčových dokumentů, včetně rozhodnutí o likvidaci zajatců podepsaného vedením SSSR. V roce 2010 byly elektronické kopie základních dokumentů o masakru zveřejněny na příkaz tehdejšího prezidenta Dmitrije Medveděva a ruská Státní duma schválila rezoluci, kde se říká, že katyňský masakr byl proveden na přímý příkaz Stalina a dalších sovětských funkcionářů.

Není o čem seriózně diskutovat. Byl to zločin NKVD, což je stejně jisté, jako že Země je kulatá, kočky jsou savci a Američané na Měsíci opravdu přistáli. S tím si ale na dezinformátory a propagandisty nepřijdete, ti jsou schopni tvrdit, že akademik Pavlov vynalezl psa a Američané mu plány psa ukradli.

Co tedy píše CZ24 News? „Po vyšetřování ZA NÁZOR (!!!) Rakušanovým gestapem, PhDr. Josef Skála, Ing. Juraj Václavík a Vladimír Kapal stanuli před soudem. V tomto případě jde o právo na názor na historickou událost. Ve středu 1. února po 2,5 hodinách přelíčení v kauze PhDr. Josefa Skály, Ing. Juraje Václavíka a Vladimíra Kapala nepadl výsledný verdikt. Soudce JUDr. Tomáš Hübner jednání odročil na 3. března, neboť budou ještě vyslechnuti další svědci a přehrán pořad odvysílaný na Svobodném rádiu, na jehož základě byli jmenovaní obžalováni. V relaci tohoto internetového média se měli dopustit údajného zpochybňování genocidia, dokonce ve spolupachatelství, podle paragrafu 405 trestního zákoníku, a to tím, že diskutovali o tzv. katyňském masakru,“ sděluje článek.

Alexandr Něvzorov (Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Citují se tam výpovědi obžalovaných. Stručně na ukázku.

„Pane soudce, slyšel jste v obžalobě jediné slovo, že bychom popírali válečný zločin? Ani v jednom jediném slově jsme nepopřeli, že v Katyni se stal válečný zločin.“ (Vladimír Kapal)

„Neznám žádný důvod, proč bych se nemohl věnovat Katyni. Neznám důvod, proč bych ze zjištěných skutečností nemohl dělat nějaké vývody.“ (Juraj Václavík)

„Vrcholem přelíčení 1. února na Obvodním soudu pro Prahu 7 byla výpověď Josefa Skály, původní profesí historika. ‚V úvodu relace jsem řekl, že jsme nepřišli hlásat dogmatické názory, ale nabídnout publiku nová zjištění seriózní historiografie,‘“ cituje web Skálu. (Komunista ovšem tvrdil, že ono vraždění Sověty byl „nacisty zkonstruovaný příběh“.)

A teď pozor. Čtěme dezinfo-článek dál. „Na dotaz obhajoby Václavík vysvětlil úlohu českého forenzního patologa profesora MUDr. Františka Hájka, jenž byl pod nátlakem protektorátní moci donucen zúčastnit se v roce 1943 ohledání mrtvých těl polských válečných zajatců v Katyni jako člen tzv. mezinárodní komise pod vedením nacistického Německa a podepsal protokol podle německých not. Po válce publikoval brožuru Důkazy Katynské, ve které vysvětlil, že při ohledání naznal jiné skutečnosti než ty, které by svědčily pro sovětskou vinu. Usoudil, že vražda se odehrála až v době, kdy tato oblast Sovětského svazu byla okupována nacistickým Německem.“

Vladimir Putin (ČTK)

Snad by bylo lepší, aby se pan Václavík na doktora Hájka neodvolával. Hájek byl na přelomu května a června 1945 zadržen sovětskou tajnou službou. Pak publikoval brožuru, kde tvrdí, že protokol nacistům podepsal, protože se bál o život. Tomu můžeme věřit, ovšem bál se o život nejspíš hlavně proto, že měl po válce máslo na hlavě. V době, kdy Rudá armáda obsadila Prahu a příslušníci NKVD tam zatýkali někdejší ruskou emigraci, bylo dost kompromitující být podepsán pod něčím, co zmiňuje sovětské zločiny. Vidina oprátky už dovede přimět ke spisovatelské činnosti. Je to ten nejlepší spisovatelský grant pobízející k tvůrčí píli a vstřícnosti k zadavateli.

To ještě není všechno. Hájek zjevně spolupracoval se Státní bezpečností, pitval třeba těla Jana Masaryka a umučeného faráře Josefa Toufara a pravděpodobně zfalšoval pitevní nálezy.

„‚Hájek měl totální důvěru StB,‘ říká dokumentarista Jan Kalous, který se podrobně zabýval Toufarovým případem. Hájek, který dnes již nežije, patřil k odborníkům ve svém oboru. K tomu, aby ‚upravil‘ lékařskou zprávu o pitvě Toufara, dostal pokyn od podplukovníka StB Josefa Čecha, který to později přiznal. K těmto podkladům se dostal i Kalous,“ píše se v článku na iDnes. Už v roce 1945 Hájek pitval tělo jistého Jana Rasochy, který zemřel poté, co ho zbili příslušníci tehdy vznikající StB, a Hájek v protokolu napsal, že stopy násilí nebyly shledány.

Takže v podstatě víme všechno, co potřebujeme. Pokud soudruh Skála a další hledají „alternativní“ výklady, je to asi takové, jako kdyby navrhovali alternativní model sluneční soustavy, kde má Slunce tvar velké ohnivé krychle. To by se přešlo jako neškodné soukromé šílenství. Tady jde ale o zásadní historickou událost. Proč to Skála a další dělají?

Prezidentská kampaň Andreje Babiše (ANO) (Pavel Hofman / FORUM 24)

Sovětské úřady se nakonec přiznaly, ovšem v současnosti se v Rusku historie zase začala vykládat jinak. Stalinův kult ožívá, za zmínky o paktu Ribbentrop–Molotov se můžete dostat před soud a k obrazu Stalina jako velkého vojevůdce a geniálního Budovatele země se přílišná kritika nehodí. Sám Vladimir Putin sice také zmiňoval zločiny stalinismu, ale to je teď stejně nepohodlné jako jeho někdejší výroky o potřebě svobody a míru. Ano, kdybyste si dali některé staré Putinovy výroky na tričko a vyšli do ulic, seberou vás. Výklad historie je v moskevské říši pružný jako guma.

Povedené trio se teď bude kroutit jako žížala klovnutá slepicí a páni budou tvrdit, že jen „vyjádřili názor“, že to byl jen „alternativní výklad“ a že v historických dokumentech jsou „rozpory“. Že nezpochybňují válečný zločin (no jistě, ten se dá popřít těžko, obžalovaní zpochybňují vinu usvědčeného pachatele).

Tady ale nejde jen o minulost. Je to pokus lhát o historii, aby to mělo dopad na současnost. Vylepšovat obraz totalitního režimu, kterému pan/soudruh Skála oddaně sloužil a slouží mu vlastně pořád.

Aspoň víme, jak si někteří lidé představují společnost, ve které by se zase dostali k moci. Bylo by to jistě hodně „alternativní“. Jak by to tam bylo se „svobodou názoru“, si můžeme snadno domyslet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články