Komunisté a Zeman se perou za ruský Sputnik V. Proč takto neplédujete i za západní vakcíny? ptal se Jurečka

Pražský hrad – prezident České republiky

Miloš Zeman se šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a dalšími komunisty na výročí okupace ze srpna 1968 v Lánech | FOTO: Pražský hrad – prezident České republiky

Velkým tématem se v České republice stal dosud neregistrovaný ruský vakcinační preparát Sputnik V. Velký zájem o něj jeví prezident Miloš Zeman, který požaduje odvolání ministrů zdravotnictví a zahraničí, protože odmítají použití vakcíny bez schválení Evropskou lékovou agenturou. Za vakcínu ale důrazně kopou také komunisté, kteří během středečního jednání sněmovny vyvolali vášnivou diskuzi.

Komunisté se na plénu středeční schůze poslanecké sněmovny věnovali požadavku Miloše Zemana na schválení ruské vakcíny Sputnik pro použití v České republice. Látka nemá oficiální certifikaci Evropské lékové agentury (EMA), to je ale možné obejít výjimkou, kterou by mohl udělit ministr zdravotnictví na základě posudku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

archiv

„Pojďme se bavit i o možnosti experimentální medicíny, o experimentálním očkování. Já vám jenom říkám, že je tady určitá skupina obyvatel, která prostě má zájem, a vy to tady hrajete na to, že nemůže do té doby,“ řekl poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. Postoj zpochybňovatelů kontroverzní vakcíny označil za rusofobii. Do rozhořčené debaty vstoupil předseda komunistů Vojtěch Filip a někteří další spolustraníci.

„Myslím si, že to je nezodpovědnost a pan ministr Blatný by měl z toho vyvodit prostě nějaké důsledky. Myslím tím osobní,“ prohlásila komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová.

„Já si taky přeji, aby tato vakcína dostala schválení EMA, ale nemáme vůbec nikde zajištěno a nikdo neumí dokázat, že by zrovna výrobce vakcíny Sputnik najednou dodal miliony dávek všem. Ten rozdíl není takový, že by nás měla ruská vakcína zachránit. Ruská vakcína nám nezachrání žádné životy, které by nám nezachránily jiné vakcíny,“ oponoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

„Já bych se chtěl zeptat právě na tu obsesi Sputnikem V, který si většinově nechtějí aplikovat ani ruští občané. Proč by měl být zvýhodněn pouze ruský výrobce, který vzhledem ke svým výrobním kapacitám v současné době není schopen dodat relevantní počty vakcíny? Proč stejně netlačíte třeba i na vakcínu společnosti Novavax?“ ptal se na plénu pirátský poslanec Tomáš Martínek.

Neprověřená látka stále budí nedůvěru

Narážel na fakt, že za nedůvěrou ve vakcínu Sputnik stojí několik faktorů – ať už jde o skutečnost, že v samotném Rusku je vakcínou momentálně naočkováno jen 3,5 % populace, o to, že Sputnikem očkuje jen minimální množství vyspělých zemí, nebo o hluboce zakořeněnou nedůvěru k ruským výrobkům pramenící ze sovětské minulosti země.

Jak upozorňuje americký deník The Wall Street Journal, nedávné průzkumy ukázaly, že jen méně než třetina Rusů je ochotna si Sputnik nechat vpravit do těla.

Ruská vakcína se prosazuje spíše v méně rozvinutých zemích. Sputnikem očkují například v Bělorusku, Bolívii, Bosně a Hercegovině, Brazílii, Číně, Egyptě, Maďarsku, Indii, Íránu, Srbsku nebo Kazachstánu. Země takto bojují s nedostatkem vakcín.

Jak objasnila Evropská komise, v celé věci hraje podstatnou roli také délka schvalovacího procesu. Ta byla u již schválené vakcíny Pfizer/BioNTech 76 dní, u AstraZenecy dokonce 120 dní. A zatímco vakcína Johnson & Johnson čeká na schválení už 99 dní, Sputnik je v procesu teprve šest dní.

„SÚKL tu výjimku nemůže udělit, na to právo nemá. Generální pardon by mohl udělit pan ministr, ale já pevně věřím, že to neudělá, protože každý, kdo je lékař a ví, o co jde, tak nemůže dělat takovouto výjimku. Třeba je ta vakcína dobrá, ale když to nevíme a nemáme to potvrzené, nesmíme výjimku udělit. To je prostě zákon, který platí,“ shrnul poslanec za ODS a lékař Bohuslav Svoboda.

Demokratické opoziční strany možnost používání neschválené vakcíny nepřipuštějí. „Ministr Blatný sice už dávno neměl být ve funkci, ale ne kvůli Sputniku. Nezvládá pandemii, čísla jsou katastrofální. To, že nechce připustit necertifikované vakcíny, je ovšem naopak dobře,“ řekl novinářům předseda ODS Petr Fiala.

Přidal se k němu i jeho kolega z koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), lidovecký předseda Marian Jurečka. „Je nepřijatelné, aby prezident požadoval odvolání Blatného, který nejde na ruku zájmům Ruska a Číny a odmítá nestandardní postup v případě výjimky pro vakcíny. Devadesátky už skončily, na Hradě si toho ještě nevšimli. Ať už jdou k šípku ti, co nehájí naši bezpečnost a zájmy,“ prohlásil.

Jurečka se zástupců KSČM zeptal, zda si jakožto zastánci neregistrované látky vezmou na svědomí případné komplikace, které může vakcína způsobit. „Vy ponesete nějakou zodpovědnost vůči těm lidem, kterým to případně přinese nějaké další komplikace? Kdyby to pan prezident myslel vážně, tak tady pléduje úplně stejně za výjimku pro vakcínu Johnson & Johnson. Proč to nedělá?“ dotázal se na plénu sněmovny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner