Komunisté budou s Babišem jednat o penězích na zdravotnictví

ČT

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr Adam Vojtěch (za ANO) dnes budou jednat s experty komunistické strany o rozpočtu zdravotnictví v příštím roce. Komunisté by se na základě jednání měli rozhodnout, zda podpoří vládní návrh státního rozpočtu v prvním čtení Sněmovny. Bez hlasů KSČM, která toleruje kabinet, nemá koalice ANO a ČSSD pravděpodobně šanci rozpočet prosadit.

Pavel Hofman

Na schůzce ke zdravotnictví se komunisté s Babišem domluvili před týdnem, kdy spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) navštívil zasedání výkonného výboru KSČM. Ten poté slíbil podporu rozpočtu v rozpočtovém výboru Sněmovny. Stanovisko ohledně hlasování pléna však komunisté zaujmou až v závislosti na dnešní schůzce.

Komunisté před dvěma týdny oznámili, že požadují úpravy úhradové vyhlášky, mimo jiné podle požadavků tzv. krizového štábu českého zdravotnictví, který tvoří odbory a další organizace. KSČM podle předsedy Vojtěcha Filipa nerozporuje rozdíly v úhradách mezi fakultními nemocnicemi a dalšími poskytovateli. Straně ale vadí rozdíly v úhradách pro poskytovatele na stejné úrovni.

Babiš zásahy do úhradové vyhlášky odmítá. S koaliční sociální demokracií kvůli její historii na rezortu zdravotnictví o téže věci jako s komunisty dokonce koaličně jednat odmítl. Zástupci štábu po úterní schůzce s Babišem uvedli, že předseda vlády dostává od Vojtěcha diametrálně odlišné informace. Babiš si podle nich chtěl data ověřit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner