Komunisté chtějí sestřelit ČT skrz plat Moravce. Jinde by přitom šlo o almužnu

plzen.cz

Komunista Jiří Valenta | FOTO: plzen.cz

Komunista Jiří Valenta je pýchou své strany. Aspoň podle plejády titulů, kterými je opentlena jeho poslanecká vizitka. Bývalý esenbák a estébák se tam totiž hrdlí hned dvěma plzeňskými magistry, jedním inženýrem a navrch doktorem. Z (sic!) politologie. Studium tu přitom zjevně nezabralo, poslední projevy komunistické celebrity ve sněmovně na adresu České televize ukazují spíš na stáž ve Sputniku a školení v Moskvě. Jaké mozky mají v partaji, kde je doktorem i policejní mlátička a docentem Grebeníček a která v padesátých letech sekala z uvědomělých soustružníků už za pár měsíců zocelené právníky a vyskoškolské učitele jako Baťa cvičky, totiž nejvíc vypovídají reálné činy bolševické věrchušky. Její Valenta teď totiž zažívá hotové orgie slávy jak v partaji, tak v komunistickém fanklubu na Hradě a ruské ambasádě. Dolní parlamentní komora se má dnes, po letech odkladů, konečně dostat k projednávání zpráv o činnosti a hospodaření České televize. Jejich účelové neschválení poslanci pak může vést k fatálním změnám v čele veřejnoprávní televize a kýženému ovládnutí Kavčích hor ohebnými hřbety po drezúře Babiše a Filipa. Valenta má proto pré, úkol zněl jasně: zprávy nesmí projít! Místo věcných argumentů teď na Českou televizi chrlí revoluční oheň, živený vyslovenými pitomostmi a českou závistí.

Že sází hlavně na ni a zavilé bolševické rovnostářství v temných koutech charakterů části české společnosti, která sice vůbec nechodí o žebrotě, ale pouhé pomyšlení na tisícovku navíc u druhého ji dohání k nepříčetnosti, je oblíbený komunistický majstrštyk. Stejně jako kdysi Milouš Jakeš na Červeném Hrádku teď poslanec Valenta po vzoru své ikony burácí nad platy v České televizi. Zjevně v naději, že moderátorská esa ČT berou stejné „miliony“, jako kdysi „hodná holka“ Zagorová. Valentova pavlačová rétorika o jejich „tajných platech“, skrze něž doufá přinejmenším v lidové povstání a defenestraci Václava Moravce, Nory Fridrichové nebo Marka Wollnera a dalších profíků ČT z oken televizních studií, přitom může zabrat leda mezi barrandovským komparsem zadluženého Soukupa nebo v nájemných četách proruských aktivistů a kolaborantských médiích. A odtud u nostalgiků Husákovy éry.

Esenbácká chytristika a hra na nízké pudy pokaždé, když jde o (cizí) peníze, ale Valentovi nevyjde. Aspoň ne tam, kde závist z hlav ještě nevygumovala školní počty a schopnost proklikat se internetem ke srovnání platů ČT se zahraničními veřejnoprávními stanicemi. Buď bez znalosti faktu, že podle mezinárodního srovnání obsadil kanál ČT24 vloni první pozici v žebříčku evropských, zpravodajských veřejnoprávních stanic s průměrným podílem 4,23 % a předčil tak britskou stanici BBC News, nebo záměrně, totiž dávají politici Valentova ražení za vzor České televizi právě britskou BBC. Proč přitom mlčí o darmatických rozdílech mezi příjmy britských a českých moderátorů je zřejmé, moderátoři tuzemské veřejnoprávní stanice jsou oproti kolegům z BBC leda jen chudí příbuzní. Britská moderátorská esa jako Chris Evans s 65 mil. korun, Gary Lineker s 51,4 milionu korun, Graham Norton s 25 milionů korun, Jeremy Vine s 20,5 milionu korun, John Humphrys s 17,6 milionu korun nebo Matt Baker a Claudie Winkelmanová s víc než 13,2 milionu korun, by se mzdám moderátorských špiček z prestižních relací ČT nanejvýš s dvojnásobkem průměrné mzdy ve veřejnoprávní televizi zaručeně vysmála. Ta v ČT v loňském roce nepřesáhla 42 242,- Kč. Hrubého.

Fantasmagorické představy Jiřího Valenty o mzdě Václava Moravce, se kterou by poslanec KSČM rád udělal díru do světa, by přitom populární moderátor OVM zklamal. V BBC by totiž za plat Moravce nepracovala ani skriptka. Ani sám Valenta nemá proč závidět, na jeho hrubý, základní plat ve sněmovně, by profík Moravec s nespornou erudicí a nasazením coby top moderátor veřejnoprávní stanice dosáhl až na špičkách. Hrubý základní plat poslance činí nyní 76 245,- Kč. Valenta argument o výši platu špičkových moderátorů ČT odvozené z tamní průměrné mzdy oslyšel i v jeho duelu s poslankyní mediálního výboru sněmovny Miroslavou Němcovou z ODS.

Sami komunisté ve sněmovně přitom patří mezi nejlépe placené zákonodárce. Z patnácti komunistických poslanců šéfují hned dva sněmovnímu výboru, devět včetně Valenty je v nich místopředsedy a tři vedou podvýbory. Za víc než tučné platy a prebendy v podobě značných finančních náhrad všeho možného. O tom ale Valenta nemluví, se soudruhy teď potřebuje sestřelit Radu ČT a pak jejího ředitele. Účel tu proto světí prostředky a Moravec je záminka. Zloděj křičí „chyťte zloděje!“. Praktiky komunistů ve sněmovně tak znovu připomínají hnusné časy před jejich Únorem 1948. Ruská školení, jak komu zakroutit krkem, mají taky už dávno v genech. I dneska lžou a počítají se závistí a nenávistí frustrovaných, jako tenkrát. Dnes ve sněmovně a k veřejnoprávní televizi, která jim netleská. Zítra možná budou znárodňovat a pozítří zatýkat. Svého Gottwalda na Hradě už zase mají. A Česká televizi jim v tom překáží. Valentovi navzdory.

autor je členem Rady ČT

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner