Komunisté jsou ve vývoji tak napřed, že přeskakují některé historické fáze. Zatímco ještě nebyly potrestány zločiny takzvaného znárodnění, tedy největší krádeže v našich novodobých dějinách, chtěli by se pustit do projednávání „zločinů privatizace“.

Včera jsme se mohli dočíst v Haló novinách:

Poslanci KSČM také žádají, aby dolní komora už konečně začala projednávat zločiny privatizace z 90. let, tedy bod pod názvem Nezaplacené podniky privatizované vládami ODS, ODA a KDU-ČSL v letech 1992–1998, který má v programu už od jara. »Pokud by z našich priorit nemělo být něco součástí této schůze, která bude do 21. prosince, budeme zvažovat i jiné kroky – tj. mimořádnou schůzi Sněmovny,« zdůraznil předseda ÚV KSČM. Zde Filip uspěl, když prosadil pevné zařazení tohoto bodu na zítra. Tentokrát komunisty podpořili zástupci ANO, SPD a z ČSSD Jaroslav Foldyna, takže skóre bylo tentokrát 106:36 ve prospěch Filipa.

Úmysly KSČM objasnil například pro Echo24 komunista Leo Luzar: „Rádi bychom připomněli ekonomické zločiny privatizace, které po roce 1989 stály Českou republiku stovky miliard korun, a nebyla politická vůle dovést tyto desítky kauz před soud. Zdůvodnění nutnosti vytvoření českého kapitálu a odvolávky na podnikatelské riziko znělo z úst představitelů ODS, ODA a KDU-ČSL.“

Tak jen několik poznámek. Když už by se vyšetřovala privatizace a vznik nové majetné vrstvy, bylo by jistě zajímavé se podívat na roli normalizačních členů KSČ, kteří se do toho rádi a s nadšením pustili. Stejně jako na různé estébáky a agenty StB, kteří byli v té době jako ryba ve vodě.

Ale možná právě tohle komunisté vědí. Mohou se krýt (nikoli pravdivým) sloganem, že KSČM je jediná strana, kde nejsou bývalí komunisté a naznačit, že od odpadlíků a zrádců se ani jiný kapitalismus, než špinavý, nedal čekat. Jako kladivo na mocné a bohaté a jistý vydírací kapitál to může fungovat. Trochu. Snad. Mnoha lidem se to také bude líbit, protože oni z toho nic neměli, aspoň ne bezprostředně. Komunisté tak získají zase starorevoluční image. Také se tím překryje, že exkomunistu, miliardáře a oligarchu Babiše drží u vlády oni.

Chudáci poslanci ANO. Musí chtít vyšetřovat Palermo a Matrix a přitom jejich šéf a majitel je excelentním plodem systému, který tak hlasitě kritizuje. Tak jen aby to nedopadlo nějak špatně.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora