Komunistům se nelíbí zahraniční politika senátu. Podaří se výsadek jejich poslanců do horní komory?

FB

Komunističtí poslanci Miloslava Vostrá, Pavel Kováčik a Daniel Pawlas | FOTO: FB

Komunistická strana Čech a Moravy aktuálně nemá v horní komoře parlamentu ani jediného svého zástupce. V nadcházejících senátních volbách by to ráda změnila. Vysílá do nich hned 21 kandidátů a kandidátek. Pro srovnání, vládní hnutí ANO jen 18. Bude zajímavé sledovat, které uskupení dopadne lépe. Komunisté mají hned několik želízek v ohni. Rádi by přemístili trojici svých poslanců z jedné parlamentní komory do druhé.

Svými senátorskými ambicemi se netají předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, který kandiduje ve volebním obvodě Znojmo. Na webových stránkách komunistické partaje vyzývá občany k tomu, aby přišli k volbám, protože změna je nutná. Bohužel už ale nevysvětluje, co tím přesně myslí. Jakou změnu by rád? A čeho přesně by se měla týkat?

Pavel Hofman

V krátkém článku pouze uvádí: „Do voleb zbývá pár dnů. Objevují se různé pokusy, jak upoutat pozornost občanů. Člověk málokdy své názory mění na poslední chvíli. Volební boj přitvrzuje a metody jsou nevybíravé. Mám jinou představu o dnech kampaně než bombastické výkřiky jednotlivých politických uskupení. Politik by měl pracovat soustavně, pomáhat a řešit věci průběžně bez odkladu a výmluv. Současné dění a omyly nelze tolerovat, zvláště v této hektické době. Není čas na »divadelní« představení ve světle reflektorů. V poslední době slyším názory lidí, které nezajímají velkolepé sliby, chtějí znát skutečný stav a realitu bez příkras.“

A dodává: „Znojemsko si podporu v mnoha oblastech zaslouží. Jde o řešení a obnovu klasických činností v zemědělství, chovatelství, pěstitelství i návrat zpracovatelského průmyslu. Je to jen malá ukázka práce, kterou máme před sebou. Je to také důvod, proč jsem se rozhodl kandidovat do Senátu Parlamentu ČR právě na Znojemsku.“

Hezky napsáno. Představuji si, jak si šéf poslaneckého klubu politické strany, která zasedá ve sněmovně, jednoho dne řekne: Budu kandidovat v senátních volbách na Znojemsku. Ne v Pelhřimově, v Děčíně, Karviné nebo ve Zlíně. Právě na Znojemsku – máme tam před sebou obnovu klasických činností v zemědělství, chovatelství, pěstitelství i návrat zpracovatelského průmyslu. Chudák sněmovna a kolegové z poslaneckého klubu KSČM. Mají smůlu, Znojemsko má přednost.

Stěhování ze sněmovny do senátu

Z dalších kandidátů za komunistickou stranu do senátu stojí za zmínku redaktor Haló novin, fotograf a člen Komunistické strany Československa Roman Blaško, který se uchází o post senátora v Praze 5. Zajímavé je, že komunisté postavili svého kandidáta i na Praze 9 (specialistu v oblasti regionální politiky a cestovního ruchu Pavla Fraňka). Je vidět, že na rozdíl od Babišova hnutí ANO, které v Praze nemá jediného svého kandidáta, se soubojů v hlavním městě nebojí.

V Kladně pak kandiduje komunistická poslankyně Miloslava Vostrá. Další poslanec za KSČM Daniel Pawlas by se rád probojoval do horní komory parlamentu ve volebním obvodě Frýdek-Místek. Skoro to až vypadá, že poslanci za Komunistickou stranu Čech a Moravy předpokládají, že jejich partaj už v dalším volebním období ve sněmovně nezasedne, a proto by se rádi přemístili do senátních lavic.

Fenomén poslanců ucházejících se o mandát senátora se však netýká jenom komunistů. Členů dolní komory, kteří by se chtěli přesunout do horní komory, je více. Celkem o tohle přesídlení usiluje sedm poslanců a poslankyň. Málokdo to ale zdůvodňuje tak pěkně jako Pavel Kováčik. I když zmíněný poslanec Daniel Pawlas mu úspěšně konkuruje.

Ostuda, destrukce, dehonestace

V rozhovoru pro Haló noviny Pawlas popsal, proč se chce pokusit o přesun do horní komory, následovně: „Přiměla mě k tomu aktuální situace a složení senátu, který si dal zřejmě za hlavní cíl své činnosti destrukci a dehonestaci státních institucí a jednotlivých osob, které tyto instituce a stát zastupují navenek, s prezidentem republiky v čele.“

print screen webových stránek KSČM v Královéhradeckém kraji

Posléze k tomu ještě doplnil: „Především se zahraniční politikou, kterou předvádí současný senát, je potřeba něco zásadního udělat. To, co předvádí v zahraniční politice senát, je přímo ostuda České republiky a velice poškozuje dřívější dobré vztahy s mnoha zeměmi.“

Nejspíš právě to má být ona změna, která je podle Pavla Kováčika nutná. A kdyby se KSČM podařilo změnit to, že v horní komoře nejsou žádní komunisté, změnila by se třeba i zahraniční politika, kterou „senát předvádí“. Je očividné, že tohle komunistickou stranu, co se týče druhé parlamentní komory, dnes pálí nejvíce.

Daniel Pawlas v uvedeném rozhovoru řekl ještě jednu pozoruhodnou věc. Podle poslance má senát tak špatnou pověst (asi tím narážel na nízkou volební účast v senátních volbách) z toho důvodu, kdo ho v dnešní době zastupuje. A pokračoval: „Je to do jisté míry způsobeno právě tím, že při nízké volební účasti pronikne často do senátu člověk, který by za normální volební účasti v jiných volbách neměl šanci stát se senátorem.“

Velmi neprůstřelná úvaha. Až na to, že ani za takových podmínek, kdy je, jak Pawlas upozorňuje, tak snadné do horní komory proniknout, v tom komunisté nejsou úspěšní. Ale pozor! Teď do hry vstupují osvědčení kandidáti ze sněmovních voleb, kteří obstáli „za normální volební účasti v jiných volbách“.

Ti teprve všem ukážou, jak se senátní volby vyhrávají. Senátoři vítězící s více než 50 procenty hlasů v prvním kole jistě puknou závistí. Uvidíme, zda komunisté po letošních volbách do senátu budou mít aspoň tři senátorská křesla a jestli se dva jejich poslanci a jedna poslankyně přestěhují do horní komory.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner