Ačkoli premiér Babiš tvrdí, že KSČM na jeho vládu nemá žádný vliv, realita je jiná. O tom svědčí i bilanční schůzka vedení obou stran k plnění vládních úkolů daných podmínkami její tolerance. Komunisté spolupráci pochvalují, zvláště když ANO znovu oživilo téma těžby lithia.
[ctete postid=“259766″ title=“Hamáček hraje vabank, odejde Zeman poražen? Na obzoru jsou vážnější problémy“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Hamáček-Babiš-PSP-385×230.jpeg“ excerpt=“Sociální demokracie dala přednost vládnutí, i když s podmínkou. Buď projde Michal “ permalink=“https://www.forum24.cz/hamacek-hraje-vabank-odejde-zeman-porazen-na-obzoru-jsou-vaznejsi-problemy/“]259766[/ctete]
KSČM je dnes stabilnější oporou Babišovy menšinové vlády, než rozpolcená a lavírující sociální demokracie. Šéf komunistů Vojtěch Filip sice rovněž čelí vnitřní opozici vedené neostalinistickým matadorem Josefem Skálou, jemuž nevoní mesaliance „strany lidu“ s velkokapitálem. Toto pnutí ovšem nemá takové následky jako v sociální demokracii, podílející se přímo na vládě.
Babiš: KSČM nemá na vládu žádný vliv
Téma vládní spolupráce hnutí ANO s KSČM je jedním z mnoha příběhů virtuální reality, kdy se Andrej Babiš i za českými hranicemi snaží vytvářet dojem, že komunisty k ničemu nepotřebuje. „Komunisti nemají na naši vládu žádný vliv,“ reagoval například na přímý dotaz loni v září při návštěvě Berlína. Podpora prý byla jen jednorázová, opakuje dokola.
Nedlouho předtím, když komunisté umožnili vznik jeho vlády, však jejich postoj ocenil. „KSČM je přece dnes demokratická strana,“ odrážel námitky, že ji poprvé po Listopadu přivádí k celostátní moci. „Všichni říkají: oligarcha, velkopodnikatel a komunisti. Ale oni se zachovali státotvorně a umožnili vznik vlády.“
Filip si dohodu o toleranci menšinové vlády opakovaně pochvaloval. „Všechno, na čem jsme se s Andrejem Babišem dohodli, potom nakonec platilo,“ prohlásil v rozhovoru pro XTV, aby zdůvodnil, jak mohli komunisté nalézt společnou chemii s odvěkým ideovým „třídním nepřítelem“.
Spolupráce má smysl
V současné době jsou po jednání Andreje Babiše a Vojtěcha Filipa „na nejvyšší úrovni“ mediální výstupy podobné. Nelze se divit. Na rozdíl od jalových slov je realita taková, že pokud by dnes komunisté vypověděli šéfovi ANO službu, jeho už tak nahlodaná křehká vládní konstrukce se zhroutí jako domeček z karet.
Proto byla následně z obou stran slyšet vřelá slova o spolupráci, která má smysl, přináší ovoce a nic nebrání tomu, aby pokračovala i nadále. Nikdy se prý neobjevil zásadnější rozpor. Toto spojenectví jistě překoná i drobné disharmonie kolem návrhu státního rozpočtu, nebo požadavku KSČM na ústavní ochranu vod.
„Chceme poděkovat za podporu zdanění náhrad,“ vyjádřil Filip uspokojení nad společným úsilím okrást církve a židovské obce o 11 miliard korun. Podle něj se dokonce se zástupci ANO dohodli, že vláda připraví společné stanovisko v této věci k opoziční stížnosti k Ústavnímu soudu.
Babišova vláda se skutečně snaží nezavdat příčinu k nespokojenosti svého loajálního spojence. Proto ji mohl Filip pochválit i za zvyšování mezd a penzí. Mezi tyto podmínky patří i „ochrana domácích přírodních zdrojů před vyvedením do ciziny“.
Lithium pod kontrolu státu
V posledním bodě vyšel premiér Babiš komunistům vstříc už loni zrušením memoranda o využití lithia s australskou společností European Metals Holdings (EMH), která má na těžbu v Krušných horách přednostní právo, a výměnou ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera, který si „neuváženě“ dovolil k memorandu podepsat upřesňující dodatek.
Nyní se tato kauza, která ovlivnila kampaň před sněmovními volbami na podzim 2017, znovu zčistajasna objevila bezprostředně před bilanční schůzkou ANO a KSČM.
Hünerův nástupce Karel Havlíček oznámil na tiskové konferenci, že energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia. Za tím účelem poskytne firmě EMH půjčku 51 milionů korun, a na základě výsledků průzkumu se do konce roku rozhodne, zda si nechá půjčku vrátit, nebo do firmy kapitálově vstoupí.
Co to znamená? Vysvětlení vzápětí poskytl samotný premiér. „Pokud se ukáže, že těžba lithia na Cínovci je perspektivní, bude opět pod kontrolou státu. S Karlem Havlíčkem a skupinou ČEZ jsme se dohodli, že ČEZ získává opci na nákup majoritního podílu v australské firmě EMH, která je přes firmu Geomet držitelem práv k průzkumu těžby lithia,“ uvedl na Twitteru.
Skála: Havlíček není kolaborant
Tento krok nápadně hraje komunistům do karet jejich boje proti „cizákům“, kteří si údajně nepřejí nic jiného, jež tunelovat naše surovinové bohatství. Jelikož dnes (zatím) nemohou znárodňovat jako kdysi, ovládnutí těžby lithia mocnou společností kontrolovanou státem je pro ně přijatelné řešení.
Nový ministr průmyslu a obchodu si dokonce vysloužil vzletnou pochvalu od Filipova oponenta Josefa Skály. „Vicepremiér Havlíček potvrdil svoji pověst profesionála, imunního vůči kolaboraci proti vlastní zemi,“ ocenil informaci, že do hry o těžbu lithia vstoupí ČEZ. „Havlíček patří k lidem, jimž k tomu nechybí motiv i kuráž. Držme mu palce. Průlom, kterým by se zapsal zlatým písmem, zvládne tím snáz, oč víc ho opře i o tlak veřejného mínění,“ pokračoval Skála v pění pajánů.
Tunel socialistů?
Tuto kauzu rozjel před volbami prokremelský web Aeronet krátce poté, co Hünerův předchůdce Jiří Havlíček (nominant ČSSD, jen shoda příjmení) podepsal Memorandum o porozumění s EMH o budoucím využívání lithia, které mělo být „dále upravováno a zpracováváno do maximálně možné finální podoby na českém území ku prospěchu České republiky“.
[ctete postid=“258478″ title=“Koho hájí Havlíček? Nevadí mu daňové změny Schillerové, poškozující podnikatele“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Havlíček-Babiš-vláda-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nechává bez povšimnutí změny daňového řádu “ permalink=“https://www.forum24.cz/koho-haji-havlicek-nevadi-mu-danove-zmeny-schillerove-poskozujici-podnikatele/“]258478[/ctete]
Aeronet zveřejnil ničím nepodloženou dezinformaci, že podpis memoranda je součástí snahy ČSSD vytunelovat české lithium. Interpretaci „tunel socialistů“ následně převzala další média, zejména vlastněná Andrejem Babišem. Šéf ANO se okamžitě postavil do čela nejhlasitějších kritiků této právně nezávazné deklarace.
Dnes premiér toto téma vytáhl znovu. V podstatě dává najevo jako tehdy triumfující Aeronet, že „lithium nezmizí v tichosti za hranicemi“. Ona ale spíš platí otázka, zda se vůbec tato těžba ekonomicky vyplatí. Babišovi dnes nejde o nic jiného, než o veřejnou úlitbu jeho komunistickému spojenci.