Komunisté hledají své hrdiny. Za každou cenu

Eric Drooker

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana ocenit státním vyznamenáním chlapce, který zemřel, když bránil svoji spolužačku, bezpochyby každý uvítal. Poctu ale bohužel nezkazily jen další vyznamenané figurky z řad Zemanových přátel, hořká pachuť zůstává zejména ve chvíli, kdy se další lidé snaží získat z tragédie politické body.

Celou věc začal komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf, který prohlásil, že prezident měl zmínit, že otec Petra Vejvody Kamil je šéfem okresního výboru KSČM ve Žďáru nad Sázavou. Už jen fakt, že si jakýkoli politik dovolí požadovat, aby v rámci PR jeho strany byla využívána smrt dítěte, je neuvěřitelný. Ransdorf navíc uvedl, že „do komunistů se tolik let kope, a teď se jednomu z nich dostalo ovací. Jistě, syna to nevrátí, a i já jsem velmi váhal, zda mám tyto řádky napsat.“ Možná by příště bylo lepší, kdyby Ransdorf váhal o něco déle a podobně skandální vyjádření nikam nepsal. Nejenže naprosto zneuctil Petrovo hrdinství, chce také, aby za něj byl chválen jeho otec, který ale medaili pouze přebíral. Co má záchrana spolužačky společného s politickou příslušností rodičů, europoslanec nevysvětlil.

Kamil Vejvoda sice Ransdorfovo prohlášení nejprve odmítl, podle webu Blesk.cz (a potvrdil totéž také deníku MF DNES) však uvedl: „Kdybych byl členem ODS, tak věřte tomu, že by se tohle nikdy nestalo, protože ten kluk by byl úplně jinak vychovávaný.“ V tomto případě nezbývá než doufat, že se jedná o výrok nešťastného člověka, který kvůli životní tragédii nevnímá realitu.

A jestli komunisté vychovávají své děti lépe než členové či příznivci jiných stran? Můžeme se nad tím jistě zamyslet a připomenout si například učitelku Martu Semelovou, která bohužel nemá vliv jen na své děti, ale také na děti ostatních. Ona sama se prezentuje výroky o oprávněnosti okupace z roku 1968, zpochybňuje zinscenovaný proces s Miladou Horákovou nebo oslavuje Klementa Gottwalda. Je tedy opravdu zajímavé, že členové stejné strany hodnotí, jak by někdo měl nebo neměl vychovávat děti, a snaží se přivlastňovat si obdivuhodné činy. Komunisté tak trochu zapomínají, že velká část hrdinů našeho národa bojovala právě proti nim.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner