Poté, co se v médiích objevila informace, že náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka podpořil možnost zavedení administrativních odvodů do armády, zareagovala šéfka komunistů Kateřina Konečná na sociálních sítích s tím, že je to příprava na válku. To nadzvedlo ze židle jejího kolegu z europarlamentu Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). Podle něj jen dokázala, že jsou komunisté bandou prolhaných kolaborantů.
„Kdo tvrdí, že tyto odvody nelze vnímat jako předstupeň obnovení základní vojenské služby, nepokrytě lže a myslí si, že většinová populace jsou hlupáci,“ rozohnila se na sociální síti X předsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná, která toto administrativní opatření, o němž se teprve uvažuje, má za vypuštění „vlaštovky, která má normalizovat ve společnosti myšlenku války a přímé ohrožení existence České republiky“.
Podle šéfky komunistů vše začalo tím, že „naši váleční štváči v čele s ministryní obrany Černochovou a premiérem Fialovou (sic!), kudy chodí vykládají, že je Česká republika v nějaké válce“. Následně Konečná prohlásila, že Česko není v žádné válce a že „Ukrajinská válka“ není naší válkou a kdo tvrdí opak jen „prachsprostě lže“.
„Já v tom vidím jasný záměr, abychom si zvykli a otupěli. Když vidím výroky premiéra, ministryně obrany, prezidenta i generála Řehky, tak už mi jen chybí posměšky o poseroutkách, kterým se nechce bojovat. I na to ale dojde, vše v pravý čas. Asi i paní prezidentová by se se svým vzděláním mohla do debaty zapojit a výchovně působit na populaci,“ napadla šéfka komunistů nejen ministryni obrany, premiéra či náčelníka generálního štábu, ale i prezidenta a jeho manželku.
„Je důležité, aby si všichni uvědomili, o kom se zde bavíme, že bude odveden. V první řadě to budou lidé ve věku 18–25 let. Čili nedávno ještě vaše děti. Protože ostatní ročníky, jsou na službu v armádě a obranu státu ze začátku příliš staří – hůř se cvičí i zvykají si, mají horší fyzický stav i vlastností. Starší přijdou na řadu až daleko později, až toto maso do mlýnku bude v armádě spotřebováno a bude reálně zle,“ doplnila dále Konečná.
Slova Konečné nenechal bez reakce její kolega z lavic Evropského parlamentu. „Nechci, aby někdo tvrdil, že komunisté nejsou vlastenci, ale banda proruských kolaborantů. A tímto tweetem to bohužel dokazuješ. Protože v případě ohrožení vlasti za ní bojovat je povinnost každého vlastence. Administrativní obvod neznamená vojenská služba, a to ví každý, kdo si zákon o branné povinnosti, kterou mají ženy i muži 18-60 let, přečte. A pokud to nevíš, působíš tu fakt neskutečně hloupě,“ vzkázal šéfce komunistů europoslanec Tomáš Zdechovský.
Tam se rozhodně neblížíme
Prezident Petr Pavel podpořil možnost zavedení administrativních odvodů do armády, aby stát získal přehled o tom, s kým může počítat pro obranu státu. Odvody podle prezidenta, který byl náčelníkem armádního generálního štábu, nelze vnímat jako předstupeň obnovení základní vojenské služby, prohlásil v nedělním pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova.
„Obrana státu není jen záležitostí profesionální armády. Účast na ní může být různá, ve formě civilní služby i základního výcviku, aby každý člověk, který je toho schopen a má k tomu předpoklady, získal základní dovednosti,“ vzkázal Pavel.
Strategické dokumenty armády k roku 2030 počítají s cílem 30 tisíc vojáků z povolání a 10 tisíc příslušníků aktivních záloh. Loni v září bylo v armádě 27 982 profesionálních vojáků, ale pouze zhruba 4300 vojáků aktivní zálohy. „Je nad slunce jasnější, že současný personální model je neudržitelný, armáda není naplněna a stárne,“ varoval Řehka.
Podle prezidenta by aktivní zálohy měly převyšovat počty členů aktivní armády. „Tam se rozhodně ani neblížíme,“ řekl. Pavel připomněl, že stále platný branný zákon ukládá účast na obraně státu všem od 18 do 60 let věku.
Diskuzi se nevyhneme
Diskuzi v minulém týdnu otevřel náčelník generálního štábu Karel Řehka. Podle něj nelze vyloučit válečný konflikt s Ruskem, a proto by česká armáda měla současně s modernizací techniky zvýšit počet vojáků.
„Na velkou krizi potřebujeme mít dostatečný počet vygenerovaných záloh. Na to, abychom zavedli nějakou vojnu, na to je potřeba společenskou shodu, ale ta tu není,“ řekl v úterý po velitelském shromáždění.
Vůle k diskuzi o zavedení vojenské služby však mezi českými politiky není. Podle Řehky se jí ale nevyhneme. „Česko bude muset zvážit nějaké jiné formy povinné nebo dobrovolné služby nebo mechanismu, který nám vygeneruje dostatečné zálohy,“ vzkázal.