Komunisté místem demonstrace zmátli své věrné

Eric Drooker

Demonstrace KSČM a levicových iniciativ proti průjezdu konvoje NATO se konala v sobotu od 15 hodin uprostřed Václavského náměstí. Ačkoliv pořadatelé uváděli, že akce proběhne v horní části náměstí, lidé, kteří vystoupili ve stanici metra Muzeum, museli mít zcela opačný pocit. U sochy sv. Václava se totiž nikdo z odpůrců demokracie nenacházel, naopak zde postávalo několik desítek občanů s americkými vlajkami.

TES_8345ax

Komunisté si nakonec raději vybrali střed náměstí, zřejmě i kvůli deklarované pětitisícové návštěvě. Té se ovšem odpůrci NATO a Spojených států nedočkali. Nakonec bylo množství návštěvníků akce podobné počtu účastníků půlmaratonu, kteří se zrovna centrem Prahy vraceli. Protizápadní demonstraci nenarušila ani zhruba stovka lidí, která s vlajkami USA a Severoatlantické aliance mířila na akci, která na podporu konvoje probíhala na náměstí Míru. Pár slovních přestřelek se sice na Václavském náměstí dalo zaregistrovat, ale na příznivcích demokratických principů bylo vidět, že si nechtějí kazit slunečné sobotní odpoledne. Kritika se tak snesla na nejbližšího přítomného nepřítele levicových přívrženců, na Českou televizi. „Objektivita začíná tam, kde končí signál České televize,“ zaznělo od staršího muže, který pokřikoval na redaktora, jenž právě dělal přímý vstup na zpravodajský kanál veřejnoprávní televize. Jinak proběhla demonstrace poklidně, zřejmě i vzhledem k pokročilému věku jejích účastníků.

TES_8377ax

Originální kritika nepadla

Řečníci nepřišli s ničím, co by nehlásali už během posledních dnů. Hlavními motivy byly teze, které tvrdily, že Rusko za krizi na Ukrajině nenese odpovědnost a přítomnost amerických vojáků u nás je prý zastrašování silou a tlakem na Ruskou federaci. Nejkurióznějším se tak stal transparent, který přejezd amerického konvoje přirovnával k účasti USA ve válkách ve Vietnamu, Iráku a Afghánistánu.

TES_8353ax

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner