Komunisté napadají komunisty a hádají se, co je komunismus

Wikipedia

Soustružnice – ilustrační obrázek z 50. let minulého století | FOTO: Wikipedia

Největší legrace je, když se komunisté sami mezi sebou dohadují o tom, co patří a co nepatří do komunistického hnutí. Krásně se na tom ukazuje, že si spolu vystačí a nikoho dalšího už nepotřebují. Nejnověji tak Roman Blaško, který kandidoval v letošních senátních volbách v Praze 5 za KSČM, varuje před tím, že se do komunistického hnutí čím dál víc vkrádá liberalismus. Jaký děs a hrůza, liberalismus v komunistickém hnutí, no fuj! Co si pod tím představit? Jak se to stalo? A co přesně se Blaškovi nelíbí?

Jádrem sporu je základní nepodmíněný příjem. Ten je založený na tom, že by každý občan bez splnění jakýchkoli dalších podmínek dostával od státu jen tak za nic určitý pravidelný příjem každý měsíc, který by mu měl stačit na naplnění jeho základních potřeb.

archiv

Roman Blaško tuhle myšlenku v Haló novinách kritizuje a píše, že by se k ní neměl hlásit žádný komunista: „Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle žádné opravdové komunistické hnutí, už z principu, nemůže podporovat a v žádném případě nesmí brát jako programový bod komunistů! Uplatnit nepodmíněný příjem v třídní společnosti, kde je u moci kapitalistický liberalismus, je doslova zločin. Je to jako když rozdáte osivo na budoucí úrodu hladovým, aby neumřeli. Sice je hned nakrmíte, ale pak není co zasít. A ti, co to nepotřebují, ti si osivo schovají pro sebe a zasejí si ho, až bude potřeba,“ rozčiluje se redaktor Haló noviny Blaško.

Je to trochu nečekaná věc: komunista odmítá, aby se lidem rozdávaly peníze. Jak to? Co se stalo? Přitom leckdo na levici i v komunistickém hnutí naopak základní nepodmíněný příjem prosazuje. V samotných Haló novinách například před časem vyšel rozsáhlý rozhovor s filozofem Markem Hrubcem, který ho v českém prostředí dlouhodobě propaguje a bojuje za něj, co může. Nezrazuje on Blaško nakonec komunistickou ideologii?

Všichni k pásům

Blaško totiž napadá základní nepodmíněný příjem kvůli tomu, že lidi nenutí pracovat a málo je motivuje k tomu, aby se rozvíjeli a vzdělávali: „A co lidé na ulici? Ty je nutno především resocializovat a dát jim hlavně práci, a nejlépe takovou, která vytváří nějaké hodnoty. Protože člověk se zdokonaluje a všestranně rozvíjí už od nepaměti prostřednictvím výrobních vztahů a prostředků. Krutá závislost nejnižších sociálních vrstev na základním nepodmíněném příjmu (ZNP) nebude žádným způsobem motivovat lidi k tomu, aby pracovali, vzdělávali se koncepčně a všestranně, tak aby to znovu zvedlo úroveň vzdělání a mělo to vliv na celkový rozvoj celé naší společnosti. Tito závislí lidé budou sice nějak poslušně fungovat, ale ztratí schopnost skutečné svobody a obranu svých zájmů.“

ru.wikipedia.org

Otázka je, co tedy neúspěšnému komunistickému kandidátovi do horní komory parlamentu chybí dnes a proč chce zavádět komunismus a měnit systém, když právě v tomhle je ten současný velmi dobrý a výkonný. Nebo snad Blaškovi schází systém, který by všechny – nejenom lidi bez domova, ale i podnikatele a bohaté rentiéry – pod pohrůžkou vězení nahnal do práce, aby se pěkně rozvíjeli u pásů v továrnách, do kterých je stát zrovna pošle? Tomu říká skutečná svoboda a obrana zájmů občanů?

Blaško zdůrazňuje: „Dejme lidem práci místo peněz! Tohle musí komunistické hnutí mít jako svůj programový bod, a ne si bez přemýšlení nechat namluvit, že ZNP nás spasí. Přemýšlejme o těchto věcech a diskusi o zavedení ZNP vůbec nepřipusťme! A pokud ano, jen za účelem odhalení zločinné podstaty ZNP. Protože už ta diskuse je zhoubná. Zvlášť když se povede na akademické úrovni. Liberalismus chce maximálně robotizovat práci a zároveň si zachovat maximální možný zisk, a těm, na které práce zbyde, ty chce vykořisťovat se stejným efektem.“

Ano, peníze jsou zlo, lepší je dát lidem práci, co nejvíc práce, a hlavně, aby byla zbytečná a nesmyslná a aby člověk měl co nejmenší možnost vybrat si, jakou práci bude dělat, nebo ještě hůř, aby ho náhodou nenapadlo podnikat. Nejlepší je ho pěkně zaměstnat, aby ho žádná taková myšlenka ani nenapadla, a kdyby napadla, tak mu v tom zabránit. A hlavně pryč s roboty, kteří nám práci berou. Přitom tohle je přece to, po čem Blaško sám volá – robotizace nutí lidi, aby se rozvíjeli a vzdělávali a hledali takovou práci, kterou roboti nenahradili.

Komunisté mají zjevně sami zmatek v tom, co chtějí. Jen ať se pěkně hádají. Z debaty o základním nepodmíněném příjmu by mohli již za několik měsíců, příští rok na podzim, přejít v dohadování se o to, kdo zavinil, že v poslanecké sněmovně už není ani jediný komunista. Blaško tvrdí, že ZNP je předstupněm genocidy. Zatím to vypadá, že nejblíže k zániku jsou právě komunisté.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner