Komunisté napínají Babiše, jestli mu odsouhlasí rekordní sekeru v rozpočtu

ČT

Alena Schillerová a Vojtěch Filip | FOTO: ČT

Komunistům se nelíbí, jak velký deficit chystá vláda pro letošní státní rozpočet. Suma 500 miliard jim připadá vysoká. To mají jistě pravdu, jde ale o to, co je ve skutečnosti za jejich zdráháním. Jestli třeba nebudou chtít vládu chytit pod krkem a domáhat se splnění nějakých požadavků.

Jak jsme se v pátek dočetli v Haló novinách, ministryně financí Alena Schillerová (ANO) nedostala od komunistů příslib podpory pro zvýšení schodku letošního státního rozpočtu na 500 miliard korun. „Výkonný výbor ÚV KSČM doporučil poslaneckému klubu, aby ve Sněmovně navrhl vrátit návrh novelizace státního rozpočtu vládě k přepracování z důvodu velkého deficitu a nekonkrétních dat.“ Dále se dozvídáme, že „poslanci KSČM by měli se zástupci kabinetu jednat o upraveném návrhu novely zákona s odpovídajícím snížením deficitu směrem k jasně určeným výdajům“. „Komunisté rovněž vyzvali vládu, aby nejpozději do září předložila koncepci konsolidace veřejných financí na sedm let dopředu.“

Pavel Hofman

Komunisté před dvěma lety požadovali od vlády za svoji podporu sedm priorit, což je podle nich trvalý růst minimální mzdy, valorizace důchodů, ochrana přírodních zdrojů „před zcizením do zahraničních rukou“, zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou a zdanění církevních restitucí. „Jsme přesvědčeni, že sedm základních bodů pro toleranci vlády nijak nepočítalo s tím, že přijde krize způsobená pandemií. Uvažujeme o tom, že budeme jednat i o změně těch sedmi bodů v dohodě o toleranci,“ řekl Filip. V poslední době ale dostávají různé další nápady, třeba že by měl odejít ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který jim mimořádně leží v žaludku. Teď ale šéf komunistů tvrdí, že o personální věci nepůjde.

Je pochopitelně úplně jedno, co Filip říká. Poslanců má pár, ale představují jazýček na váze. V záloze jsou ještě okamurovci, kteří by chtěli vládní křesla, o která si komunisté (zatím) neříkají. Babišovi by muselo jít už skutečně o holou kůži, aby to s SPD dal dohromady. Budoucnost komunistů je nejistá a budou si chtít ještě užít. Bude zajímavé ty tance sledovat. Hezké je ovšem to, že je asi úplně jedno, jaká čísla bude vláda navrhovat a komunisté komentovat. Na bídném stavu státní pokladny už nevylepší nic.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner