Komunisté oslovili Foldynu a společně budou bojovat za Koněva

Foldyna na akci Putinových Nočních vlků. Má hodně barevných lízátek. (Pavel Hofman)

Foldyna na akci Putinových Nočních vlků. Má hodně barevných lízátek. | FOTO: Pavel Hofman

Socha sovětského maršála v pražských Dejvicích bude zřejmě tématem ještě nějaký čas. Komunisté, ruští trollové i další milovníci Kremlu jsou totiž rozčíleni, že je jejich hrdina Koněv přikryt. Rozhodl tak starosta Prahy 6, který nehodlá se neustále starat o to, jestli není socha nějak poničena vandaly. V pondělí se proruští zaslepenci v Dejvicích sejdou a budou pořádně nadávat.

Komunisté oznámili, že se domluvili se sociálnědemokratickým poslancem Jaroslavem Foldynou a „jdou do toho“. Hezky nahlas dají najevo, že se jim nelíbí, když chce kdokoliv doplnit jejich výklad historie o pravdivá fakta.

Spory kolem Koněvovy sochy se táhnou od doby, kdy si radnice „dovolila“ umístit na sochu doplňovací cedulku, která na rozdíl od té z dob komunismu, upozorňuje i na maršálovu stinnou stránku.

Letos k tomu navíc přibyl nápis a červená barva na nohách sovětského vojáka. Vše sice vyčistili lidé, plnící různým způsobem ruské zájmy, ale tím to neskončilo. Starosta Ondřej Kolář nejprve prohlásil, že nápis na náklady města odstranit nenechá. Není divu, údržba Koněva už stále téměř dva miliony, které by se určitě daly použít na daleko potřebnější věci.

K tomu všemu se Kolář rozhodl, že skulpturu nechá zakrýt plachtou, aby nelákala další občany k devastaci. V době, kdy se komunisté zase opájejí mocí, totiž frustrace lidí, kteří je berou jako zločince, roste. Ochrana sochy ovšem rozlítila nejtvrdší jádro „ruské fronty“ u nás.

Hned první den se Jiří Černohorský, aktivista s kladným vztahem k antisemitismu a neonacismu, jal plachtu strhnout. Velmi se divil, že se to nesmí. Nedokáže zřejmě akceptovat, že stále žijeme v zemi, kde jsme si před zákonem všichni rovni a ruský cejch na prsou není zatím stále ještě znakem nadřazenosti.

Nyní se k Černohorskému, častému účastníkovi v debatách Jaromíra Soukupa, přidávají další, kteří chtějí mít Koněva odkrytého. V pondělí tak budou demonstrovat již zmínění zástupci KSČM, v čele se Zdeňkem Ondráčkem, Lubomír Volný a nepochopitelně ještě stále člen ČSSD Jaroslav Foldyna. Nemůže však chybět ani hradní celebrita Jiří Ovčáček. Se svou láskou k ruským památníkům se rád chlubí na Twitteru, tak zase jednou se předvede i „naživo“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]