Zklamání komunistů z toho, že Miloš Zeman poslal blahopřejný dopis prozatímnímu prezidentovi Venezuely Juanu Gerado Guaidó Márquezovi, je pozoruhodně trpké. Až se jeden diví, co se to stalo.
Soudruh Miroslav Kavij, předseda KV KSČM Plzeňského kraje, se v Haló novinách úplně rozpálil doběla (pardon, doruda).
Zeman prý do dopisu mohl připsat: „I já patřím k osobám, které napomohly pádu režimu v Československu. Svým lživým účelovým projevem na Letenské pláni 25. listopadu 1989, ve kterém jsem srovnával životní úroveň v Československu např. s africkými státy.“
Autor Zemanovi vytýká, že „vítězný únor“ označil za „prohraný únor“ a přitom to prý „pro značnou část našich občanů je toto výročí spojeno s počátkem období výstavby socialismu — nejlepší etapy našich dějin“.
Pak ještě jdna pozoruhodnost: „Česká republika si bude letos připomínat 30. výročí importovaného politického převratu. Mnohé otázky s ním spojené zůstávají zatím neobjasněné, například pravý důvod vzniku Prognostického ústavu, s jehož historií je postava prezidenta Zemana spojena. Jedno je jisté. Zdá se, že svoji roli stejně jako další pracovníci ‚Prognosťáku‘ – Vladimír Dlouhý, Karel Dyba, Tomáš Ježek, Ivan Kočárník či Dušan Tříska při restauraci kapitalismu naší republiky znamenající rozkradení a vytunelování země splnili!“
Tak nás by taky zajímalo ledacos z toho, jak to bylo s Prognostickým ústavem, to ovšem nemá nic společného s tím, že komunistický režim se vnitřně rozložil kvůli své neschopnosti. To by ale bylo jiné téma.
Zajímavé je, proč Zeman najednou komunisty tak pobouřil kvůli nějaké Venezuele. Že současné vedení v Kremlu považuje za svého člověka spíše autoritáře Madura, který pokračuje ve zbídačování venezuelských obyvatel, je jasné. Zeman rád opakuje teze ruské zahraniční politiky, byť v upravené podobě, aby se neřeklo. Tentokrát to ale nedělá. Vysvětlení může být vícero.
Možná si myslí, že podpořit prozatímního prezidenta je prostě správné. Nemůžeme Zemanovi upřít, že někdy něco udělá správně. Možná mu nějaký instinkt napovídá, že to Guaidó nakonec vyhraje, tak proč nestát na straně vítěze, který se s Ruskem stejně bude chtít nějak dohodnout. Snad dělá Zemanovi dobře, že může komunisty taky trochu poškádlit, aby si o sobě tolik nemysleli, nebo trochu zmást mýtickou pražskou kavárnu, protože ta od něj čekala pravý opak. Co my víme.
V každém případě nás Miloš Zeman potěšil, že nepotěšil komunisty. Je na to příjemný a zábavný pohled.