Komunisté se bojí přepisování historie. To my také, soudruzi

Vojtěch Filip a Josef Skála  (ČTK)

Vojtěch Filip a Josef Skála | FOTO: ČTK

KSČM vydala prohlášení, v němž odsuzuje usnesení Evropského parlamentu ze dne 19. září 2019 „O významu evropské paměti pro budoucnost Evropy“. Zde se píše například o masovém vraždění nacistických a komunistických režimů, což se představitelům jedné ze zločineckých organizací samozřejmě nelíbí.

To, co komunistům vadí nejvíc, je fakt, že EP připomíná roli SSSR na počátku 2. světové války. Je však logické, že KSČM, která v České republice zastupuje zejména zájmy Ruské federace, připomínky podobných věcí nevyhovují.

Soudruzi neopomněli usnesení EP propojit s rozhodnutím obce Řeporyje vedené Pavlem Novotným o postavení pomníku vlasovcům, kteří padli při osvobozování Prahy v květnu 1945. „KSČM tyto kroky razantně odsuzuje. Odmítáme zamlčování pravdy o skutečných příčinách rozpoutání 2. světové války a o podílu Rudé armády na porážce německého nacismu, jejím podílu na osvobození Československa a pomoci povstání pražského lidu a konečném osvobození hlavního města,“ píší komunisté s odkazem na nepromlčitelnost válečných zločinů.

Souhlasíme s komunisty, že je velkou chybou, když se některé věci promlčí. Je proto dobrou zprávou, že bylo zahájeno trestní stíhání někdejšího generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše, bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala a někdejšího ministra vnitra Vratislava Vajnara kvůli možnému zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti se střelbou proti lidem, kteří chtěli opustit Československo.

Dále bychom doporučili nadále nepromlčovat skutky všech, kdo se podíleli na mučení, zabíjení a zavírání odpůrců bývalého režimu. Přidejme k tomu agenty, kolaboranty a také ty, kdo neváhali mlátit demonstranty obušky (viďte, pane poslanče Ondráčku), a hned máme mnoho věcí, které je třeba nepromlčet.

Tak co vy na to, soudruzi?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]