Komunisté si zvolili nové vedení. Post obhájila Konečná

Kateřina Konečná (Miloš Skácel, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Kateřina Konečná | FOTO: Miloš Skácel, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Předsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná dnes v proslovu na sjezdu strany v Brně uvedla, že KSČM ve sněmovně chybí. Ve vystoupení kladla důraz na sociální témata, podle ní také současná vláda dostatečně nemyslí na občany. Komunisté uspořádali sjezd, na kterém si volili nové vedení, na brněnském výstavišti. Novináři na sjezd dopoledne neměli přístup, proslov Konečné i dalších funkcionářů neparlamentní strana zveřejnila na sociálních sítích.

Kateřina Konečná, která ve volbě zvítězila, a obhájila tak pozici předsedkyně KSČM, nakonec neměla  protikandidáta, nominovaný kandidát komunistů na prezidenta Josef Skála i místopředseda Milan Krajča se nominace na post předsedy strany totiž vzdali. Prvním místopředsedou zůstal Petr Šimůnek, ani on neměl protikandidáta.

Ombudsmanka Anna Šabatová  (ČTK)

„Zdvojnásobili cenu jízdného. Tvrdí, že na boj s drahými energiemi nejsou peníze, a přitom všichni jednotně vystoupili s tím, že hodlají za desítky miliard korun nakoupit zbraně,“ řekla například ve svém volebním projevu Konečná na konto členů vlády. Podle ní není důvod, proč by měl český občan „doplácet na konflikt mezi Ruskem a Spojenými státy, který se nyní odehrává na Ukrajině“. Uvedla, že nesouhlasí s tím, proč by měli Češi, Moravané a Slezané platit za to, že plyn a ropa nepoteče z ruských kohoutů, ale mnohem dráž z amerických a jiných. Podotkla, že Němec to ze svého statisícového platu nemá problém zaplatit – a přesto i německá vláda dělá opatření, která lidem pomáhají.

V proslovu Konečná oslovila vládu, aby myslela i na občany ČR. Podle ní KSČM dříve vytvořila hradbu před tím, aby občané padli na úplné dno. „Ne vždy jsme byli slyšet, ne vždy to uměli napsat na plakát nebo billboard, ale byli jsme tam a pracovali. Mnozí občané si to uvědomili ihned poté, co KSČM z parlamentu vypadla, jiní to ještě pocítí,“ uvedla Konečná. Podle ní je tak na čase vrátit do ústavy právo na práci, ale i přístup k vodě. Pracující podle ní musí mít jistotu, že pokud poctivě chodí do práce, s výplatou uživí sebe i rodinu. Uvedla, že proto je nutné minimální mzdu zvedat nikoli o „směšné“ stokoruny, ale o tisíce.

„Budeme dělat vše, co bude v našich silách, abychom zabránili nevýhodným vojenským smlouvám nebo výstavbě vojenské základny Spojených států. Každý, na koho dopadne zdražování a vládní utahování opasků, u nás najde oporu,“ řekla Konečná.

Strana se teď podle staronové předsedkyně bude chystat nejen na prezidentskou volbu, ale především na evropské a krajské volby, které ČR čekají v roce 2024. „Společně s našimi levicovými odborníky chceme připravit opravdu reálný program, který nebude založený pouze na heslech, ale na konkrétních věcech, jak bychom chtěli vrátit České republice její důstojné místo, jak by se měla přestat stát loutkou některých mocností, jak bychom měli dělat suverénní politiku,“ dodala Konečná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]