Komunistická strana Čech a Moravy v pátek zahájila svoji kampaň pro říjnové volby do poslanecké sněmovny. Co zaujme na první poslech, je už jenom to, že komunisté do ní vstupují se sloganem Šance na nový začátek, který ovšem vyvolává celou řadu otázek a pochybností. Může KSČM opravdu přinést šanci na nový začátek? A nový začátek čeho a hlavně pro koho?
Česká republika má za sebou několik vln pandemie. Zažili jsme skutečně obtížný více než rok a nyní si všichni zasloužíme šanci na nový začátek. To je bez debat a určitě nemá smysl to žádným způsobem zpochybňovat. Z tohoto pohledu lze heslo komunistické strany docela dobře chápat a zní celkem logicky.
Tomu odpovídá i to, jak ho předseda komunistů Vojtěch Filip při zahájení předvolební kampaně vysvětlil: Jde prý o nový začátek pro KSČM i pro naši republiku. Filip zdůraznil, že když občané dají důvěru komunistické straně, volí novou šanci, budoucnost a perspektivu. To by samozřejmě bylo skvělé, ale je tomu skutečně tak? Může komunistická partaj přinést České republice novou šanci, a tím nemyslíme jenom určitým skupinám obyvatel, nýbrž Česku jako takovému?
Předně stojí zato se podívat, s čím přesně komunisté do voleb jdou. Strana vedená Vojtěchem Filipem v pátek představila svých pět priorit: právo na důstojný život, podpora poctivé práce a vyšší zdanění bohatých, podmínky pro život v bezpečí a míru, péče o děti a jejich vzdělání a příroda zdravější a životní prostředí čistější.
Takhle obecně to nezní zase tak strašně, byť se z toho příliš mnoho nedozvíme, a to je možná nakonec asi ta lepší varianta, protože, když zjistíme, co konkrétně se pod tím skrývá, uvědomíme si, že to je o dost horší, než jak těchto pět vágních a nicneříkajících bodů na první pohled vypadá. Podrobně je má KSČM rozepsané na svých webových stránkách.
Nové daně a spousta slibů
Komunisté tak chtějí například minimální mzdu alespoň 20 tisíc korun. Rovněž prosazují 35-hodinový pracovní týden při zachování mzdy a slibují státní a družstevní byty dostupné pro každého nebo konec nezdaněného kšeftování s byty. Jaké dopady a důsledky by to mělo, neřeší. Zaplatit to samozřejmě chtějí z nových daní.
Těch navrhují celou dlouhou řadu, chtějí: výrazné zdanění nadnárodních firem, zdanění komerčních internetových gigantů, konec vyvádění zisku vytvořeného v České republice, miliardářskou daň, zavedení bankovní a digitální daně. Naopak zdůrazňují, že u podprůměrných mezd má zůstat zachováno současné zdanění. Zajímavé je, že třeba taková koalice Pirátů a Starostů a nezávislých ho chce dokonce ještě snižovat pomocí zvýšení slevy na poplatníka.
Poslanec a místopředseda Ústředního výboru KSČM pro odborné zázemí a teoreticko-ideovou práci Stanislav Grospič u příležitosti zahájení kampaně komunistické strany pro TV Nova daňové změny, které jeho partaj prosazuje, popsal ještě trochu jinak.
„My máme dlouhodobě ve volebním programu progresivní zdanění. To znamená, že chceme především, aby se lidem s nízkými a středními příjmy daně snížily na úroveň minimálně 12 %, aby se snížila daň z přidané hodnoty u základních potravin a dalších výrobků a aby se naopak zvyšovala daňová progrese u velkých firem nadnárodního kapitálu, bank, lidem, kteří mají nadstandardní příjem vyšší jak 80 000 Kč měsíčně,“ zdůraznil Grospič. Z toho vyplývá, že ve skutečnosti chtějí komunisté některé daně docela dost snížit, takže je otázka, jestli bude stačit, že někomu je pro změnu zase zvýší.
Jde totiž o to, že komunistická strana toho slibuje ještě mnohem více: obědy v mateřských školách a na prvním stupni základních škol zdarma, učebnice a školní pomůcky zdarma, internet zdarma pro školy a rodiny s dětmi a jízdné pro žáky základních a středních škol zdarma. Za zmínku pak stojí jeden celkem roztomilý bod, který je trochu z jiného ranku: konec šuntů v obchodech.
Z jedné kapsy do druhé
Když to však shrneme, je vidět, že komunisté přicházejí s celou řadou bodů a návrhů, které buď budou rozpočet České republiky stát další finanční prostředky, případně budou mít dopady do našeho hospodářství (například 35-hodinový pracovní týden), nebo sice na dalších daních nějaké peníze přinesou, ovšem hrozí, že budou mít některé nezamýšlené dopady, protože mohou motivovat některé firmy, aby se z Česka stáhly. Ostatně stahování zahraničních společností jsme mohli v minulosti pozorovat například na mediálním trhu.
Z dalších bodů, které z programu komunistické strany stojí za vyzdvižení a které tak nějak dokreslují, jak si tu novou šanci pro Českou republiku komunisté představují, je to například: STOP další privatizaci, posílení vlivu státu, krajů a obcí; vystoupení České republiky z paktu NATO, obnova všestranných vztahů s Ruskem a Čínou, konec informační cenzury internetu, referendum o pokračujícím členství České republiky v EU, stažení všech příslušníků AČR z vojenských misí, dostavba jaderných elektráren za podmínky řádného tendru bez záměrného strašení bezpečnostními hrozbami nebo směřování k soběstačnosti v potravinách. Komunistická partaj chce také zrušit pracovní agentury.
Předseda komunistů Vojtěch Filip při zahájení předvolební kampaně zdůraznil, že volba KSČM znamená jistotu pro budoucnost a novou šanci na lepší život. Nelze vyloučit, že pro někoho to šance na lepší život alespoň na chvíli a částečně být může. Ostatně sami komunisté říkají, že chtějí „přidat potřebným a ubrat bohatým“.
Takže v zásadě jde jen o to, že někdo se bude mít lépe a někdo hůře a peníze se přesunou z kapes jedněch do kapes druhých. A to je nakonec celý ekonomický program komunistické strany. S ničím promyšlenějším nebo sofistikovanějším komunisté nepřicházejí. Prostě sebrat a rozdělit.