Komunisté si ve městě Ogni postavili Stalina. Už jim ho jeřábem sundali

Stalin se u autobusové zastávky moc neohřál a zase ho odvážejí pryč. (instagram.com/Dagestanskiye Ogni)

Stalin se u autobusové zastávky moc neohřál a zase ho odvážejí pryč. | FOTO: instagram.com/Dagestanskiye Ogni

Několik dní poté, co místní komunisté v severokavkazské republice Dagestán postavili pomníček sovětského diktátora Josifa Stalina na poslední Stalinově třídě v Rusku, tak jim ho zase úřady demontovaly. Píše o tom web Themoscowtimes.com.

Stalinovu bustu vedle autobusové zastávky ve městě Ogni (2000 kilometrů jižně od Moskvy) minulý čtvrtek umístili členové místní komunistické strany. Je to historický den, uvedl jeden z aktivistů na videu, které sdílela místní televize Ogni na svém instagramovém účtu.

FORUM 24 (archiv)

Někteří uživatelé sociálních sítí poukazovali na Stalinovy represe, protináboženskou politiku a vnitřní deportace obyvatel severního Kavkazu, jiní zase upozorňovali na jeho roli při sovětském vítězství nad nacistickým Německem.

V pondělí se na instagramovém účtu televize Ogni TV objevily záběry autojeřábu, který sochu zase sundává z podstavce.

Starosta města sdělil zpravodajskému webu Kavkaz Uzel (Kavkazský uzel), že pobočka komunistické strany její instalaci s radnicí předem nedohodla. Zdá se, že komunisté vzali odpovědnost na sebe a rozhodli se umístit pomník na ulici pojmenované po Stalinovi, citoval starosta Džalalutdin Alirzajev.

Esedulla Rustamov, první tajemník městské pobočky komunistické strany, uvedl, že on a jeho spojenci plánují shromáždit potřebné dokumenty a po celostátním desetidenním období pracovního klidu bustu znovu instalovat.

Doufáme, že se vše dohodne a Stalinova busta zaujme své právoplatné místo na počest vzniku naší republiky, řekl Rustamov s odkazem na 100. výročí vzniku Dagestánské autonomní sovětské socialistické republiky.

Desítky let poté, co se ho Sovětský svaz po jeho smrti zřekl, je Stalinův obraz během prezidentství Vladimira Putina postupně rehabilitován. Diktátor, kterého Putin označil za složitou postavu, se v průzkumech veřejného mínění prováděných v posledních letech dočkal ocenění od 70 procent obyvatel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner