Komunisté vpřed! vyzývá Vyvadil před sjezdem KSČM. Ostatní extremisté jsou málo proruští

Jiří Vyvadil (čtk)

Jiří Vyvadil | FOTO: čtk

Jedinou zásadní chybou českých komunistů je, že se sice chtějí dostat do parlamentu, ale zatím nikdy neohlásili svůj úmysl zvítězit a vládnout. „Že sedí jaksi bokem, stále ještě ustrašeně a že se nerozhodli se sebevědomě stát rozhodující vlastenecky-levicovou alternativou současné moci.“ Píše to známý proruský aktivista a zakladatel, resp. „velitel“ facebookové skupiny Přátelé Ruska v České republice Jiří Vyvadil v komentáři na proruském serveru Parlamentní listy a dalších satelitních proruských webech.

„U nás je jediná politická strana, která je všemi vnímána jako protisystémová. Budiž, nechť z toho učiní komparativní výhodu a jsou věrohodnou protiváhou všeho toho, co bylo zde vytvořeno po roce 1989 a co se neosvědčilo, ba co se ukázalo škodlivým,“ vyzývá Vyvadil KSČM před jejím víkendovým sjezdem, na němž budou komunisté volit stranické vedení.

Bývalý politik několika stran včetně ČSSD, poslanec a soudce různých stupňů až po Nejvyšší správní soud se v té souvislosti pouští do rozsáhlé a velmi výživné politologické analýzy. Polemizuje v ní s Václavem Klausem, jehož Institut označil v úterý vznikající Alternativu pro Česko představitelů Bloku proti islámu Martina Konvičky a Petra Hampla za jeden z projevů postupného probouzení české společnosti. Podle Vyvadila se ovšem Institut Václava Klause a potažmo i jeho guru mýlí, neboť jedinou skutečnou „alternativou pro Česko“ jsou komunisté.

Eric Drooker

„Má-li být něco alternativou, pak je třeba vzít věci od základu, přehodnotit naprosto vše, co se vyvinulo po roce 1989, a to upřímně řečeno by mohli bez ztráty kytičky učinit jen komunisté,“ vysvětluje přední český rusofil. Všechny ostatní strany jsou podle něho bez šance, a proto je strká šmahem do jednoho pytle: „… Není rozdíl mezi Sobotkou či Klausem, kteří oba reprezentují síly, které utvářely společnost a systém, který tu dnes máme, ale stejně tak ani Andrej Babiš, který je jeho personálním výdobytkem nemohou skutečně jít pod povrch a jejich kritika je v podstatě mělká až účelově směšná. Ano, není rozdíl mezi ODS, ČSSD či ANO, jen každá ze stran používá jinou rétoriku a jinak ji účelově zaměřuje,“ tvrdí politolog amatér vizionářsky.

Pokud jde o ČSSD, jejímž byl v letech 1993–2010 členem, poslancem a funkcionářem, hanba mluvit. „ČSSD se stala na vládní úrovni jen jakousi úřednickou a nudnou provozní stranou, která jen lehce koriguje kapitalistické procesy, aniž by pochopila souvislosti a hlavně potřebu celospolečenské změny,“ brilantně definuje Vyvadil. Kapitalistickým procesům zkrátka mohou a umějí zatnout tipec jedině komunisté.

()

Naprosto marní jsou podle pana doktora dokonce i jiní čeští extremisté. Zjevně proto, že nedorostli potřebné velikosti, protože jsou (zatím) málo proruští a proputinovští. „To, co dnes na protestní straně vzniká, všechny ty Úsvity, DSSS, Okamurova SPD a teď protiislamistická Alternativa pro Česko jsou pak jen pouhými výkřiky bez šance někdy v této zemi věci změnit,“ dovozuje Vyvadil logicky. Místo aby táhly za jeden provaz a cílevědomě budovaly světlejší zítřky, budou se tyto strany navzájem kanibalizovat. V tom má pan doktor výjimečně pravdu.

Konvičkové, Okamurové či Černochové jsou podle Vyvadila jen pro smích. „To, co ty různé alternativy pro Česko či Úsvity pracně a vlastně zbytečně nastolují, by mělo být komunistům vlastní,“ píše pan doktor a jmenuje všechny jejich klady a přednosti, které stojí za to ocitovat doslova v jeho přehledném výčtu:

■ Nechtěli západní typ kapitalismu založeného na trhu neřízeném a bez přívlastku.

■ Nechtěli účast v agresivním vojenském paktu NATO.

■ Byli velmi kritičtí k Evropské unii.

■ Komunisté mají dnes před sjezdem, který se bude o víkendu konat.

■ Jsou z povahy věci přirozenou a rozhodující silou, která tvoří alternativu.

■ Kdo jiný se má pokusit o zásadní změnu?

K tomu není téměř co dodat. Snad jen tolik, že je dobře, že se pan doktor Vyvadil po plodných dekádách naplněných politickou turistikou konečně ideově našel. Říká se tomu návrat ke kořenům.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]