Komunisté zuří. Zrušení zdanění církevních restitucí bylo zpolitizované, tvrdí Grospič

David Těšínský / SF

Ilustrační foto (TK KSČM. Téma: stanovisko k programu schůze Poslanecké sněmovny, stanovisko k aktuální politické situaci.) | FOTO: David Těšínský / SF

V úterý odpoledne rozhodl Ústavní soud o zrušení zákona o zdanění církevních restitucí. Rozhodnutí bylo vyhlášeno na základě ústavní žaloby skupiny senátorů. Programová priorita komunistických poslanců přitom podléhala dlouhodobé kritice opozice, ale vládní většině se podařilo návrh zákona nakonec prosadit. V novém odůvodnění rozhodnutí o protiústavnosti dané legislativy bylo uvedeno mimo jiné i porušení základních demokratických principů. A zatímco předkladatelé neskrývají potěšení, komunisté avizovali, že budou hledat další cesty, jak zdanění prosadit.

,,Ústavní soud rozhodl čistě politicky a nezohlednil věcné závěry. A myslíme si, že je také podstatné zmínit, že dva činitelé ze senátu Ústavního soudu mají silně odlišná stanoviska. Podle nás to ukazuje na celou řadu problémů rozhodnutí Ústavního soudu. A rád bych také podotknul, že účastníkem řízení navíc nebyla komunistická strana, ale Poslanecká sněmovna,“ sdělil místopředseda komunistů Stanislav Grospič.

Následně prohlásil i šéf klubu Pavel Kováčik, že KSČM jako demokratická strana sice respektuje rozhodnutí Ústavního soudu, ale považuje ho za nespravedlivé. ,,Už podruhé tady byly pominuty zájmy občanů, když vzpomenu nedávné rozhodnutí ve věci družstva Svatopluk. A jsme přesvědčeni, že celý souboj nemůže skončit rozhodnutím Ústavního soudu. Naši experti již připravují další kroky,“ řekl a naznačil i možné posouzení evropskými institucemi. Komunističtí představitelé následně potvrdili na základě otázek novinářů i to, že zvažují i další možné způsoby, aby ke zdanění restitucí nakonec přece jen došlo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner