Komunistický deník Haló noviny po volebním debaklu končí

Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná (ČTK)

Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná | FOTO: ČTK

Od loňských říjnových voleb, po kterých komunisté opustili sněmovnu, se spekulovalo o tom, co bude dál s Haló novinami, jejichž historie sahá až do roku 1991. Tyto spekulace končí, stejně jako samotný deník. Rozhodlo se o tom na sobotním čtvrtém zasedání Ústředního výboru KSČM. Noviny o tom dnes informovaly na svých stránkách. 

Levicový deník Haló noviny skončí k 28. dubnu. Diskuze o budoucnosti novin na výboru KSČM byla prý bouřlivá a samotné hlasování ještě bouřlivější. Přesto byli členové Ústředního výboru téměř jednotní. Pro zánik činnosti deníku hlasovalo 55 z nich, proti bylo pouze 9 členů a 5 se hlasování zdrželo. Deník bude podle zprávy nahrazen novým týdeníkem, který by měl poprvé vyjít hned následující den 29. dubna.

(Týdeník FORUM)

Europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná již na podzim uvedla, že dojde k redukci příspěvků pro Haló noviny z důvodu fatálního snížení příspěvků od státu. Komunistická strana je hlavním akcionářem vydavatelství FUTURA, a. s., které deník doposud vydávalo.

„Z hlediska chodu naší strany je pak zásadní otázka hospodaření, ale i rozhodnutí, jak se postavíme ke kritické situaci, jež panuje v a. s. Futura. Rozhodnutí, která dnes přijmeme, nejsou jednoduchá, nejsou populární a rozhodně to nejsou věci, jež bychom dělali rádi. Já jsem ale přesvědčena o tom, že pokud je správně podchytíme, můžeme z nich vyjít posíleni. A to bych si moc přála,“ řekla v sobotu Konečná ke zrušení novin.

Vydavatel FUTURA, a. s., nahradí deník týdeníkem. Na sobotním jednání tuto změnu vyložil a objasňoval Ivan Nadberežný a k tématu se vyjádřila i místopředsedkyně ÚV pro ekonomiku Marie Pěnčíková. V údajně bouřlivé diskuzi se pak mísily názory podporující deník, týdeník, ale i takové, které byly pro definitivní konec novin. Šéfredaktor Haló novin Roman Blažko na jednání ocenil práci celé redakce za celou řadu let a poděkoval všem za vysoké pracovní nasazení, obzvláště pak v posledních měsících.

Pro noviny vycházející v delším časovém horizontu nakonec hlasovalo 48 členů, nesouhlas vyjádřilo 11 a 10 se zdrželo hlasování. Náklad deníku představovalo asi 6 tisíc výtisků. Předpokládá se, že nový týdeník bude mít náklady stejné a měl by být zachován i podobný formát. Dojde k redukci ve velikosti redakce, sdělila ČTK mluvčí KSČM Helena Grofová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články