Komunistický ministr vnitra půjde před soud. Kinclovi hrozí až 10 let vězení

František Kincl (ČTK/Khol Pavel)

František Kincl | FOTO: ČTK/Khol Pavel

Bývalý vrcholný komunistický funkcionář František Kincl byl obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí mu trest mezi dvěma a deseti lety. V pondělí 23. května o tom informoval web Seznam Zprávy.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zahájil trestní stíhání proti Kinclovi, který byl ministrem vnitra ČSSR od října 1988 do prosince 1989. Předtím byl od roku 1966 poslancem České národní rady.

(Týdeník FORUM)

„V důsledku jeho nečinnosti docházelo ke služebním zákrokům příslušníků Pohraniční stráže spojeným s použitím zbraně proti osobám, které neoprávněně překračovaly státní hranice ČSSR, aniž by tím ohrožovaly na životě a zdraví jiného, jež vedly k újmě na zdraví těchto osob, nebo mohly vést k újmě na jejich zdraví a životě,“ uvedli policisté v usnesení o zahájení trestního stíhání, které mají Seznam Zprávy k dispozici. František Kincl odmítl při výslechu vypovídat.

V usnesení trestního stíhání se dále píše o případech sedmi konkrétních lidí, kteří byli tehdejšími postupy a zákony poškozeni. Jedním z nich je Rene Röder. V září 1989 chtěl spolu s dalšími dvěma svědky přejít z Německé demokratické republiky přes ČSSR do Spolkové republiky Německo. Podařilo se jim překonat první i druhý plot, který chránil hranici, následně ale byli dopadeni.

„Po překonání druhého plotu najednou přijely terénní vozy, motocykly a přiletěl vrtulník. Všichni křičeli, jako diví stříleli a nadávali nám do fašistů,“ popsal Rene Röder při výslechu na policii.

Premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK/Deml Ondřej)

Podle závěru policistů přitom Kincl z titulu své funkce disponoval oprávněním učinit opatření, která by změnila právní předpisy pro použití zbraně Pohraniční stráže. „Přesto tak neučinil a v důsledku toho způsobil nejméně sedmi poškozeným závažnou újmu v podobě újmy na zdraví, případně v té podobě, že byli cílem střelby příslušníků Pohraniční stráže a pouhou shodou náhod nebyli zasaženi,“ uvedla policie v obvinění.

Za své činy z doby komunistického Československa byl František Kincl odsouzen už dříve. V roce 1992 mu byl uložen tříletý trest odnětí svobody kvůli nezákonnému zadržování občanů před listopadem 1989.

Kincl není ani prvním komunistickým funkcionářem, který byl v posledních letech stíhán. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zahájil v dubnu 2019 stíhání bývalého premiéra Lubomíra Štrougala, tehdejšího ministra vnitra Vratislava Vajnara a bývalého tajemníka ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka. Všichni byli obviněni ze zranění a zabití lidí na hranicích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články