Komunistům před volbami dochází dech. Kam se poděl Vojtěch Filip?

Předseda KSČM Vojtěch Filip (Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR / Se svolením autora)

Předseda KSČM Vojtěch Filip | FOTO: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR / Se svolením autora

Volby nevolby, skoro to vypadá, že komunisté se před nimi někam schovali a jejich blížícím se termínem se nenechají vůbec znepokojit. Jinak si nelze vysvětlit, že po nich až na nějaké výjimky není ani vidu, ani slechu. Je pravda, že komunisté to obecně s předvolební kampaní nepřeháněli ani v minulosti, ale letos jim už opravdu teče do bot, takže člověk by nějakou aktivitu čekal. Možná se však jen připravují na dobu, kdy ve sněmovně nebudou a zájem o ně opadne docela, takže si to teď nacvičují. Ačkoli i teď od nich sem tam něco pozoruhodného zachytit lze.

Komunistická strana Čech a Moravy dala své volební kampani ústřední heslo Šance na nový začátek. Jen ta předvolební kampaň nikde není moc vidět. Lídr kandidátky komunistické partaje v Libereckém kraji Jan Koros alespoň před několika dny na své facebookové stránce vysvětlil, co ten nový začátek v podání komunistů ve skutečnosti znamená.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Zveřejnil zde svou fotku s nápisem: „Víte, proč se zdražuje? Protože máme kapitalismus!“ A k tomu ještě přidal následující popisek: „Kde se přidá, tam se vezme. To je princip tržní ekonomiky a kapitalismu jako takového. Bohatství v rukou pouze několika málo lidí nám zajišťuje stálé zvyšování cen bydlení, potravin, pohonných hmot atd. Pouze změna systému dokáže zdražování zabránit. Tak volte KSČM = šanci na nový začátek.“

Komunisté tak stále slibují konec kapitalismu a s ním i překonání veškerého zdražování. Zůstává nad tím rozum stát. Zvyšování cen má spoustu různých příčin, a navíc se u jednotlivých služeb a produktů od sebe liší. Jak tedy komunisté chtějí zdražování zabránit a zároveň nesnížit množství a kvalitu dostupných produktů?

Na facebookové stránce KSČM, na které komunisté status Jana Korose také sdíleli, na to dali jednoduchou odpověď: „Při centrálně řízené ekonomice lze důležité segmenty, které jsou ztrátové (pohonné hmoty), nahradit dotacemi z částí firem, které vynáší. Ale musí to být státní firmy, jinak se nehneme.“

Z jedničky dvojkou

Zdá se, že komunistická strana se v ničem nezměnila a stále touží po centrálně plánované ekonomice, a dokonce si troufá tvrdit, že v ní státní firmy budou natolik vynášet, že se tak budou dotovat méně výdělečné segmenty, díky čemuž se nebude muset nic zdražovat.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Celkově ale předvolební kampaň komunistů není příliš výrazná a předseda KSČM Vojtěch Filip, který přesluhuje a původně se tvářil, že v této době šéfem partaje už dávno nebude, není moc vidět a nevypadá to, že by vyvíjel nějakou zvláštní snahu, aby stranu do dolní komory parlamentu dostal.

Jde přitom o politické dědictví, které svým nástupcům zanechá. Pokud právě za něj komunisté po dlouhých desetiletích z poslanecké sněmovny vypadnou, rozhodně se na Filipa nebude vzpomínat moc dobře. Důležitou známkou toho, že Vojtěch Filip se přeci jen nějakým způsobem nachází na odchodu z vedoucích stranických a politických funkcí, je, že kandiduje do sněmovny z druhého místa komunistické kandidátky v Jihočeském kraji.

Na první příčce kandidátní listiny se nachází Alena Nohavová, která je od roku 2018 předsedkyní Jihočeského krajského výboru KSČM a v minulém volebním období působila jako poslankyně. Filip byl přitom lídrem zdejší kandidátky ve sněmovních volbách v roce 2017, v roce 2013, rovněž v roce 2010 a dokonce i v roce 2006 a stejně tak v roce 2002 a v roce 1998. A výjimkou nebyl ani rok 1996. Takže pokaždé v dějinách České republiky, celkem sedmkrát.

Vypadá to, že přeci jen končí jedna éra, a proto už se možná Vojtěch Filip ani moc nesnaží. Komunistům po říjnových volbách skutečně hrozí odchod do zapomnění, a i když se stále ještě ohánějí bojem proti kapitalismu, který obviňují snad ze všeho, na co si vzpomenete, jde už jen o takové vyšeptalé pokřikování, které pomalu ale jistě utichá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]