Komunistům před volbami dochází dech. Kam se poděl Vojtěch Filip?

Předseda KSČM Vojtěch Filip (Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR / Se svolením autora)

Předseda KSČM Vojtěch Filip | FOTO: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR / Se svolením autora

Volby nevolby, skoro to vypadá, že komunisté se před nimi někam schovali a jejich blížícím se termínem se nenechají vůbec znepokojit. Jinak si nelze vysvětlit, že po nich až na nějaké výjimky není ani vidu, ani slechu. Je pravda, že komunisté to obecně s předvolební kampaní nepřeháněli ani v minulosti, ale letos jim už opravdu teče do bot, takže člověk by nějakou aktivitu čekal. Možná se však jen připravují na dobu, kdy ve sněmovně nebudou a zájem o ně opadne docela, takže si to teď nacvičují. Ačkoli i teď od nich sem tam něco pozoruhodného zachytit lze.

Komunistická strana Čech a Moravy dala své volební kampani ústřední heslo Šance na nový začátek. Jen ta předvolební kampaň nikde není moc vidět. Lídr kandidátky komunistické partaje v Libereckém kraji Jan Koros alespoň před několika dny na své facebookové stránce vysvětlil, co ten nový začátek v podání komunistů ve skutečnosti znamená.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Zveřejnil zde svou fotku s nápisem: „Víte, proč se zdražuje? Protože máme kapitalismus!“ A k tomu ještě přidal následující popisek: „Kde se přidá, tam se vezme. To je princip tržní ekonomiky a kapitalismu jako takového. Bohatství v rukou pouze několika málo lidí nám zajišťuje stálé zvyšování cen bydlení, potravin, pohonných hmot atd. Pouze změna systému dokáže zdražování zabránit. Tak volte KSČM = šanci na nový začátek.“

Komunisté tak stále slibují konec kapitalismu a s ním i překonání veškerého zdražování. Zůstává nad tím rozum stát. Zvyšování cen má spoustu různých příčin, a navíc se u jednotlivých služeb a produktů od sebe liší. Jak tedy komunisté chtějí zdražování zabránit a zároveň nesnížit množství a kvalitu dostupných produktů?

Na facebookové stránce KSČM, na které komunisté status Jana Korose také sdíleli, na to dali jednoduchou odpověď: „Při centrálně řízené ekonomice lze důležité segmenty, které jsou ztrátové (pohonné hmoty), nahradit dotacemi z částí firem, které vynáší. Ale musí to být státní firmy, jinak se nehneme.“

Z jedničky dvojkou

Zdá se, že komunistická strana se v ničem nezměnila a stále touží po centrálně plánované ekonomice, a dokonce si troufá tvrdit, že v ní státní firmy budou natolik vynášet, že se tak budou dotovat méně výdělečné segmenty, díky čemuž se nebude muset nic zdražovat.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Celkově ale předvolební kampaň komunistů není příliš výrazná a předseda KSČM Vojtěch Filip, který přesluhuje a původně se tvářil, že v této době šéfem partaje už dávno nebude, není moc vidět a nevypadá to, že by vyvíjel nějakou zvláštní snahu, aby stranu do dolní komory parlamentu dostal.

Jde přitom o politické dědictví, které svým nástupcům zanechá. Pokud právě za něj komunisté po dlouhých desetiletích z poslanecké sněmovny vypadnou, rozhodně se na Filipa nebude vzpomínat moc dobře. Důležitou známkou toho, že Vojtěch Filip se přeci jen nějakým způsobem nachází na odchodu z vedoucích stranických a politických funkcí, je, že kandiduje do sněmovny z druhého místa komunistické kandidátky v Jihočeském kraji.

Na první příčce kandidátní listiny se nachází Alena Nohavová, která je od roku 2018 předsedkyní Jihočeského krajského výboru KSČM a v minulém volebním období působila jako poslankyně. Filip byl přitom lídrem zdejší kandidátky ve sněmovních volbách v roce 2017, v roce 2013, rovněž v roce 2010 a dokonce i v roce 2006 a stejně tak v roce 2002 a v roce 1998. A výjimkou nebyl ani rok 1996. Takže pokaždé v dějinách České republiky, celkem sedmkrát.

Vypadá to, že přeci jen končí jedna éra, a proto už se možná Vojtěch Filip ani moc nesnaží. Komunistům po říjnových volbách skutečně hrozí odchod do zapomnění, a i když se stále ještě ohánějí bojem proti kapitalismu, který obviňují snad ze všeho, na co si vzpomenete, jde už jen o takové vyšeptalé pokřikování, které pomalu ale jistě utichá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]