Komunistům při tiskové konferenci promítli na pultík Miladu Horákovou

Komunista Pavel Kováčik řečnil za pultem, na jehož čelní stranu mezitím aktivisté promítali záběr z procesu s Miladou Horákovou (Twitter)

Komunista Pavel Kováčik řečnil za pultem, na jehož čelní stranu mezitím aktivisté promítali záběr z procesu s Miladou Horákovou | FOTO: Twitter

Atmosféra tiskové konference komunistů byla v úterý v Poslanecké sněmovně poněkud narušena tím, že před televizními kamerami jim na řečnické pultíky byla promítána fotografie Milady Horákové. Tu nechali komunisté před 70 lety zavraždit po zinscenovaném procesu. Mluvčí KSČM Helena Grofová tvrdí, že za akcí jsou lidé spojení s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Kalousek to sám potvrdil pro deník Echo 24.

Podobizna Milady Horákové se objevila, když mluvil předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. K odhalení došlo pozdě a KSČM všechno přenášela v přímém přenosu. Pak byl ale záznam rychle odstraněn. „Řešíme to. Byli to hosté pana Kalouska, tři hosté, které si sem přivedl pan Kalousek,“ řekla pro Echo 24 Grofová.

Miroslav Kalousek deníku potvrdil, že o akci předem věděl a nebude o tom lhát. „Myslím, že u toho byli pánové, kteří tu byli u mě na návštěvě. Myslím si, že bude příští týden výročí. Významná výročí si máme připomínat,“ vysvětlil.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Milada Horáková byla obviněna v divadelně pojatém stalinském procesu z toho, že chystala společně s dalšími politiky spiknutí s cílem svrhnout u nás socialismus. Jako jediná žena ve východním bloku byla i přes protesty významných zahraničních osobností popravena.

Pro komunisty je připomínka tohoto procesu trapná a omlouvají ho různými výmluvami, třeba že to bylo v atmosféře studené války, že se Milada Horáková přiznala, že KSČ a KSČM nejsou jedna a ta samá strana a podobně. Například bývalá komunistická poslankyně Marta Semelová tvrdila 13. 2. 2014 v České televizi o popravě doktorky Horákové: „Bylo to v té době, považuji to za nešťastné, nicméně Horáková se přiznala ke své činnosti. Pochybuji o tom, že by šlo o vynucené přiznání.“

Soud pak rozhodl, že se Semelová za své výroky nemusí omlouvat, což vyvolalo ve veřejnosti značné pobouření.

Bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Polednová Brožová (1921–2015), která se procesu účastnila, pak v rozhovoru pro iDNES.cz tvrdila, že za nic nemohla: „Já ve vězení vůbec neměla být. Už jste někdy viděl, aby prokurátor, který nebyl ani dozorový prokurátor a byl u procesu z příkazu – a nebyl ještě hotový právník – aby byl potrestaný, a přitom o soudcích Nejvyššího soudu se vůbec nemluví? O nikom! Soudci jsou dobří a o mně se mluví v televizi, že jsem Miladu Horákovou odsoudila… Poslechněte, když vám někdo předloží spis, ve kterém se píše o zbraních a já nevím o čem ještě… Já byla novicka a hrůzou byla celá vyplašená z toho, co to je za trestnou činnost. Přitom Milada Horáková byla právnička a mohli jste snad slyšet z toho procesu, co mluvila. Být na jejím místě, tak bych především řekla, že to, z čeho je obviněna, není pravda. Ona se přiznávala. Prokurátor je vinen a není vinen žádný ze soudců.“ Sama přitom během procesu pronesla fanatický projev ostouzející Miladu Horákovou a byla osobně přítomná u její popravy.

Polednová Brožová skončila nakonec za mřížemi s šestiletým nepodmíněným trestem, ale v roce 2010 byla propuštěna na prezidentskou milost Václava Klause. Z trestu si odseděla rok a osm měsíců. Zemřela pak v roce 2015.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]