Koncert PRAŽSKÝ VÝBĚR SYMPHONY oslaví 30 let bez sovětských okupantů. Pokřtíme na něm Týdeník FORUM

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Michael Kocáb a Michal Pavlíček | FOTO: ČTK

Redakce internetového deníku FORUM 24 pořádá spolu s partnery jedinečnou akci: Koncert Michaela Kocába, Michala Pavlíčka a Českého národního symfonického orchestru pod titulem Pražský výběr Symphony. Jedná se o oslavu třiceti let od odchodu sovětských vojáků z tehdejšího Československa. Na koncertě se uskuteční slavnostní křest Týdeníku FORUM. Koncert s názvem „30 let bez okupantů… a nikdy více!“ se bude konat ve středu 18. srpna od 19 hodin. Lístky jsou k dostání ZDE v síti GoOut.cz.

Pražský výběr oslavil odchod sovětských vojsk již před třiceti lety na zcela vyprodaném koncertě „Adieu, CA“ (Sbohem, Sovětská armádo), jehož se zúčastnil Frank Zappa. Nynější koncert tak navazuje na tuto mimořádnou událost, která vyjadřovala euforii svobodomyslných Čechů z obnovené svobody.

Motiv oslavy 30 let bez okupantů má v současné době po vrbětické kauze nový a aktuální rozměr. Hudebník Michael Kocáb, který se před třiceti lety na odchodu vojsk významně podílel, uvedl v rozhovoru pro FORUM 24: „Jeden ruský generál mě v roce 1991 ujišťoval, že se Rusové vrátí. I tímto koncertem chceme dát najevo, že Česká republika není a nebude ruskou kolonií.“

Jako host a předskokan zazpívá Xavier Baumaxa a Český národní symfonický orchestr přijede z New Yorku dirigovat Steven Mercurio. Vstupenky v ceně 800 Kč, 1100 Kč a 5000 Kč pro podporovatele ve VIP zóně se již začaly prodávat přes distribuční společnost GoOut. Každý návštěvník získá půlroční předplatné nového Týdeníku FORUM, pakliže se během nákupu vstupenky k odběru novin zaregistruje.

Týdeník FORUM v novinové podobě bude redakce internetového deníku FORUM 24 vydávat od 19. srpna. Připravuje jej ve spolupráci s dalšími novináři, jako je redakce serveru Hlídací pes nebo novinář Magazínu Reportér Jaroslav Kmenta. Motivem nového týdeníku je snaha vrátit Čechům demokraticky orientované noviny. „Pociťujeme v České republice dlouhou dobu sníženou míru svobody. To ovlivňuje zejména koncentrace mediální, politické a ekonomické moci v jedněch rukou. Tuto hegemonii se pokusíme narušit. A koncertem na oslavu odchodu sovětských vojsk upozorňujeme i na to, že podobná koncentrace moci připomíná ruský model řízení společnosti,“ říká šéfredaktor deníku FORUM 24 Pavel Šafr. Partneři akce jsou United Islands of Prague Festival, Paměť národa, Český národní symfonický orchestr a Harley-Davidson Praha.

Kupte si lístky na koncert „30 let bez okupantů. A nikdy vícea získejte předplatné Týdeníku FORUM, který před podzimními volbami podpoří demokratickou a prozápadní orientaci České republiky.

Koupit v GoOut

Facebooková událost zde

O odchodu sovětských vojsk, úloze Michaela Kocába a koncertu „Adieu C.A.“

Po sametové revoluci byla díky úsilí Michaela Kocába jako předsedy parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk z Československa uzavřena československo-sovětská dohoda o odchodu Sovětské armády. Poslední železniční transport Sovětské armády opustil československé území 21. června 1991. Velitel Střední skupiny vojsk Eduard Vorobjov odletěl z Československa o šest dnů později. Tehdy (24. 6. 1991) se také konal koncert rockové skupiny Pražský výběr v pražské Sportovní hale pod názvem „Adieu C.A.“, na němž účinkoval mj. Frank Zappa (1940–1993). Zazněly písně Čičolína, Zubatá, Improvizace v A dur s F. Zappou, Bláznivý reggae, Pražskej buran, Proč jen já a další.

Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 představovala vojenský vpád vojsk pěti socialistických zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem (SSSR) na žádost konzervativního křídla Komunistické strany Československa. Krátce po příjezdu tanků byla obsazena většina důležitých měst v tehdejší ČSSR. Sovětská vojska zůstala v Československu téměř 23 let. Jejich příchod byl režimní propagandou označován za „bratrskou pomoc“. Ve skutečnosti se jednalo o okupační armádu, na níž byl normalizační režim KSČ závislý.

S využitím anotace na webu České televize