Koncert pro Evropu v Litomyšli narušili aktivisté. Vypovídat odmítli

Koncert pro Evropu na Smetanově Litomyšli narušili dva enviromentální aktivisté s transparenty (Policie ČR)

Koncert pro Evropu na Smetanově Litomyšli narušili dva enviromentální aktivisté s transparenty | FOTO: Policie ČR

Dva aktivisté, kteří v pátek 1. července večer v Litomyšli na Svitavsku narušili koncert k zahájení předsednictví Česka v Radě EU, odmítli vypovídat. Policie čin ještě právně nekvalifikovala, musí vyslechnout svědky. Informovala o tom krajská policejní mluvčí Markéta Janovská. Dva muži se připoutali k zábradlí, měli transparenty za ochranu klimatu.

“Využili svého práva a odmítli vypovídat. My budeme vyslýchat svědky, pořadatele, zhlédneme záznamy. Po nějakém prověřování rozhodneme o právní kvalifikaci,” řekl Janovská. Další informace v nejbližších dnech policie vydávat nebude, dodala.

(Týdeník FORUM)

Dva muži středního věku vyskočili na pódium, připoutali se za krk k zábradlí pomocí plastové pásky. Menší transparenty drželi na klíně, měli je v českém a anglickém jazyce. Na jednom z transparentů stálo: Zastavte fosilní šílenství a solární tunel.

“Jde o naše přežití, podle vědců máme tři roky,” volal jeden z aktivistů. Reakce publika byla odmítavá. “Chtěli narušit průběh koncertu,” řekla Janovská. V publiku seděli členové Evropské komise, české vlády i parlamentu.

Česká republika pátečním společným zasedáním vlády a Evropské komise (EK) v Litomyšli zahájila půlroční předsednictví v Radě Evropské unie. Na závěr setkání se konal koncert, Česká filharmonie ho sestavila z děl Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Orchestr dirigoval Jakub Hrůša.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články