Končí lhůta pro měsíční kontrolní hlášení DPH. Zatím je podala zhruba polovina plátců

ATEO

Andrej Babiš | FOTO: ATEO

Dnes končí lhůta pro podání měsíčních kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH). Tuto novou povinnost uvalil na podnikatele ministr financí a velkopodnikatel Andrej Babiš. Ve středu odpoledne bylo přitom podle údajů Finanční správy podáno 140.000 kontrolních hlášení, když očekávaných plátců DPH je 300.000. Z podaných hlášení bylo šest tisíc s chybnou strukturou nebo formátem.

Zavedení kontrolního hlášení je v zákoně od ledna 2015 s odloženou roční účinností. Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají podle Babiše zabránit daňovým únikům. Podnikatelé a opozice je označují společně s elektronickou evidencí tržeb za nástroj šikany a buzerace s potenciálem zneužití získaných a centrálně shromažďovaných dat v nekalém konkurenčním boji.

Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba 500.000 poplatníků.

V souvislosti s kontrolním hlášením hrozí poplatníkům řada pokut. Nejnižší, ve výši 1000 korun, dostane plátce DPH, pokud podá kontrolní hlášení pozdě, ale zároveň jej dodatečně podá bez vyzvání správce daně. Finanční správa ovšem v souvislosti s připravovanou novelou, která sankce zmírňuje, na počátku roku upozornila, že tisícikorunová pokuta bude automaticky prominuta v případě, že k prodlení při podání hlášení došlo v daném kalendářním roce poprvé. Dále existují pokuty 10.000, 30.000, 50.000 korun, ale i 500.000 korun v případech, kdy plátce závažně ztěžuje nebo maří správu daní.

Mezi nejčastější důvody chybného formátu a struktury kontrolního hlášení patří nevyplnění identifikace datové schránky nebo e-mailu v úvodní části formuláře. Dále v chybných hlášeních chybí nebo je špatný formát DIČ odběratele či dodavatele, někdy je v hlášeních chybné číslo finančního úřadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner