Končící kancléřka Merkelová varovala před šířením lží a popřála úspěch svému nástupci

Angela Merkelová (ČTK)

Angela Merkelová | FOTO: ČTK

Slavnostní ceremoniál, také známý jako „velké čepobití“, největší poctu pro nejvyšší ústavní činitele, připravila německá armáda pro končící kancléřku Angelu Merkelovou. Ta po 16 letech přenechává své místo Olafu Scholzovi, jenž se stane novým spolkovým kancléřem ani ne za týden. Merkelová ve čtvrtek večer poděkovala nejen vojákům, ale také všem zdravotníkům, kteří bojují s pandemií covidu-19.

Merkelová ve svém projevu připomněla mimo jiné i důležitost demokracie. „Demokracie žije i z toho, že všude tam, kde nenávist a násilí jsou pokládány jako legitimní prostředek k prosazování vlastních zájmů, musí naše demokratická tolerance najít hranice,“ řekla končící kancléřka. Zmínila se také o nutnosti se ohradit proti lžím, šířeným třeba v době pandemie. „Chci vás také povzbudit, abyste na svět nahlíželi i očima druhých,“ řekla Merkelová.

Ve slavnostní večer přiznala, že cítí radost i pokoru, a sdělila, že oněch 16 let ve funkci bylo plných výzev. „Nyní bude na nastupující vládě, aby na tyto výzvy hledala odpovědi,“ sdělila kancléřka s tím, že svému nástupci Olafu Scholzovi přeje úspěch.

Vojenská kapela za svitu loučí zahrála Merkelové na její přání tři písně.

Kancléřka si zvolila píseň Du hast den Farbfilm vergessen (Zapomněl jsi na barevný film), což byl největší hit extravagantní a punkové zpěvačky Niny Hagenové v době jejího působení v někdejší Německé demokratické republice (NDR), dále duchovní skladbu Großer Gott, wir loben dich (Velký bože, chválíme tebe) a píseň Für mich soll’s rote Rosen regnen (Pro mě mají pršet rudé růže) od německo-americké zpěvačky Hildegard Knefové.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články