Konec jednoho přátelství. Ať si to nastuduje, nerozumí tomu, vzkázal Babiš Zemanovi

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. | FOTO: ČTK

Dlouhá léta platilo, že spojenectví Miloše Zemana a Andreje Babiše je pevné a neotřesitelné. Stačilo ovšem pár týdnů a všechno je jinak. Prezident de facto označuje premiéra za zbabělce, ten mu to oplácí dříve nemyslitelnými vzkazy v médiích. Z pragmatického přátelství se stal souboj dvou eg, který bude sotva mít vítěze.

Situace se změnila v momentě, kdy nebyl Miloš Zeman kvůli svému zdravotnímu stavu schopen ihned po volbách splnit, co Babišovi slíbil. Tedy jmenovat ho premiérem a podpořit ho ve snaze, aby znovu vytvořil vládu podle svých představ. Hospitalizace hlavy státu v kombinaci s pragmatickým přístupem tak znamenaly zdržení, které nakonec šéf hnutí ANO neustál.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Navíc se bez delšího přemýšlení pokusil o převzetí prezidentských pravomocí a zbavení se Vratislava Mynáře. Tím získal podporu i naivnější části svých kritiků, kteří hradního kancléře dlouhodobě považují za velký problém prezidentské kanceláře. Někdo zkrátka Babišův tah, kterým si měl pomoci k následné jednodušší kandidatuře na post hlavy státu, neprohlédl a myslel si, že se tehdy ještě premiér zajímá o dobro naší země.

Zřejmě i pro Babiše překvapivě se ovšem začal Zemanův zdravotní stav lepšit a prezident se rozhodl, že se svému bývalému mocenskému spojenci pomstí. Nejprve prohlásil, že Babiš utekl z boje a rezignoval, když odmítl premiérské křeslo, později zkritizoval odsouhlasení Green Dealu, které se připisuje právě bývalému ministerskému předsedovi. Navíc Petr Fiala na novoročním obědě Zemanovi oznámil, že pokud se mu něco na Zelené dohodě nelíbí, měl to říct Babišovi.

To už „předsedu opozice“, jak se zklamaný majitel hnutí ANO sám označil, naštvalo a najednou zapomněl na všechny politické obchody, které se Zemanem za posledních několik let udělali. „Mám pocit, že tomu premiér ani pan prezident nerozumí, ani jeden ani druhý,“ řekl Babiš CNN Prima News. „Uvažovat o vystoupení ze Zelené dohody není vůbec namístě a je potřeba, aby si to pánové nastudovali,“ dodal.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Výpad proti předsedovi vlády se dal očekávat, ovšem kritika prezidenta překvapila. Vztahy mezi oběma politiky sice částečně ochladly, ale málokdo čekal, že by mohly přijít takto otevřené útoky. Je také zřejmé, že tímto Babišovým výrokem celá vyhrocená konverzace neskončí.

Miloš Zeman je totiž tím, kdo chce mít vždy poslední slovo. Dá se tedy očekávat, že se dočkáme další výměny názorů, nebylo by ani divné, kdyby prezident přehodnotil své doporučení Babiše jako svého vhodného nástupce. A přitom to byla taková láska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]