Konec ministra Vojtěcha a restart krizového štábu. ODS představila návrh, jak řešit druhou vlnu koronaviru

archiv ODS

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: archiv ODS

Vyměnit ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, restartovat krizový štáb či ekonomicky podpořit živnostníky. ODS představila návrh, jak by vláda měla řešit aktuální koronavirovou krizi. Navrhuje pět bodů, kterými by se měl kabinet řídit, a ještě tento týden chce projednat konkrétní ekonomická opatření.

„Ještě nedávno premiér ubezpečoval občany, že situace kolem covidu je ‚nadmíru výtečná‘, a obviňoval opozici z šíření paniky. Dnes se ukazuje, že měsíce, které země získala díky disciplinovanosti občanů, vláda totálně promarnila a na druhou vlnu zemi nepřipravila,“ vytýká Andreji Babišovi předseda ODS Petr Fiala. „Premiér bohužel vše vsadil na marketing a rozhodl se, že bude ignorovat rady odborníků. Apeluji na premiéra a vládu, aby okamžitě spustili pětibodový plán krizového řízení, který jsme nazvali jednoduše ‚Krize‘,“ dodává šéf ODS.

Pavel Hofman

V rámci tohoto plánu ODS navrhuje vyměnit ministra Vojtěcha a obsadit resort osobou, která vrátí autoritu odborným řešením. Strana apeluje i na restartování krizového štábu, kterému by měly být svěřeny návrhy řešení, jež bude vláda respektovat.

Občanští demokraté také požadují iniciovat jednání s řediteli škol a učiteli a zajistit podmínky, aby základní školy zůstaly v co největší míře a co nejdéle otevřené. Zajistit podmínky pro učitele, aby mohli vyučovat s kvalitními respirátory, eventuálně dalšími ochrannými prostředky. Zároveň definovat nejvíce ohrožené skupiny a vybavit je ochrannými pomůckami.

Vláda by měla také znásobit kapacity hygieny, aby fungovalo trasování jako základní předpoklad udržení počtu nakažených ve zvládnutelných mezích, a ekonomicky podpořit živnostníky, malé a střední podnikatele, matky samoživitelky a další zasažené skupiny obyvatelstva.

„Konkrétní návrhy na pomoc lidem, podnikatelům i živnostníkům můžeme dokonce projednat už tento týden ve sněmovně. Předložili jsme návrh na zrušení superhrubé mzdy, odpuštění sociálních odvodů malým firmám do konce roku a odpuštění záloh na sociální pojištění živnostníkům. Navrhnu na začátku schůze přednostní projednání těchto bodů. V hlasování se ukáže, zda chce vládní koalice skutečně pomoci těm, co to nejvíce potřebují, nebo chce rozdávat předvolební dárky,“ doplňuje předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]om

Revue Forum Banner