Konec mlžení, Faltýnek na kandidátce ANO bude. Je pro Babiše velmi důležitý

Jaroslav Faltýnek  a Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO (ČTK)

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO | FOTO: ČTK

Přestože se zdálo, že letošní parlamentní volby se nebudou Jaroslava Faltýnka týkat, nebude tomu tak. Šéf poslaneckého klubu hnutí ANO se podle informací serveru iRozhlas.cz nakonec dostal na kandidátku v Olomouckém kraji. Nebude však jejím lídrem, ale musí vzít zavděk druhým místem. Jasnou jedničkou je totiž bývalý hejtman kraje Ladislav Okleštěk. Faltýnek sice před časem tvrdil, že už je otrávený a zvažuje, jestli ještě chce ve sněmovně působit, ale šlo spíš jen o mlžení, které nemělo reálný základ.

Bez své pravé ruky by si totiž Andrej Babiš dokázal představit působení svého hnutí v dolní komoře parlamentu složitě. Faltýnek je totiž znám jako zdatný vyjednavatel, který dokáže přesvědčit o svých záměrech i kritiky ANO. Hovoří se také o tom, že právě díky šéfovi poslanců Babišova hnutí komunisté tak dlouho vydrželi s podporou vlády.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Faltýnek, o jehož „dlouhých prstech“ kolují celé legendy, podle nichž jsou v jeho gesci například některé státní zakázky týkající se oboru dopravy, by tedy ve sněmovně chybět neměl. Na Vysočině, kde dělal lídra před čtyřmi lety, ho sice vystřídal Martin Kukla, ale v Olomouckém kraji se pro Babišova dlouholetého kolegu z Agrofertu místo našlo.

Proč ale najednou poslanec otočil a svůj záměr nekandidovat si rozmyslel? „Změnilo se to, že mne vyzvali naši lidé z Olomouckého kraje, kde jsem naše hnutí zakládal, budoval a kandidoval jako lídr v roce 2013. Moc si jejich podpory vážím,“ napsal Faltýnek serveru iRozhlas.cz. Těžko se ovšem věří tomu, že by skutečně svou pozici v poslaneckém klubu chtěl někomu přenechat.

Jde spíš o to, že byl Andrejem Babišem ujištěn, že bude mít stále stejný vliv, jako měl doteď, a jeho kauzy budou marginalizovány a pokud to půjde, tak i zameteny pod koberec. Že je tomu tak zvykem, se ukázalo například v momentě, kdy společně s tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou porušili pandemická opatření. Plukovníka to stálo místo ve vládě, Faltýnek ovšem šéfem poslaneckého klubu zůstal. Prý si to tak jeho kolegové přáli.

Ve skutečnosti je to ovšem tak, že svého kamaráda podržel sám Babiš, který jeho služby nutně potřebuje, a na tom se nic nezmění ani do budoucna. Jaroslav Faltýnek tak bude dělat svoje kšefty ve sněmovně i mimo ni i v dalším volebním období.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]