Konec Novotného ufonů. Starostové budou moci odstraňovat autovraky bez postihu

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný
 (FB Pavel Novotný)

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný | FOTO: FB Pavel Novotný

Poslanci dnes v třetím čtení schválili zákon, který nově povolí obcím a městům beztrestně odstraňovat ze svých ulic nepojízdné autovraky. Problém v nedávné minulosti zviditelnil i starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný, který se rozhodl problém řešit pomoci „ufonů“ tak, aby se vyhnul případnému postihu.

Ještě nedávno totiž užívaly Řeporyje vlastní způsob, jak se vypořádat s nepojízdnými vozidly, která nejenom překážela, ale poškozovala i estetický ráz pražské městské části. Čas od času byl nějaký ten vrak přesunut z původního místa do ulice, kde bránil v průjezdu ostatních aut. Následně přijela policie, která jej odtáhla, nebo zmizel sám.

Starosta a občanský demokrat Novotný přitom jakoukoli účast na akci vždy popřel s tím, že majitele předem upozorňoval, že si mají auto odvézt, a  zmizení aut tak nyní mají na svědomí mimozemšťané. V opačném případě by mu doposud hrozilo obvinění z nezákonného nakládání s cizím majetkem.

Jaroslav Kubera (FB ODS)

Během samotné rozpravy zaznělo mnohé. „Vraky v ulicích, které hyzdí města a obce, které jsou často ekologickou zátěží a blokují potřebná parkovací místa, jsou samozřejmě problémem nebo trápením každé české obce,“ uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Dále navíc upozorňovala, že s novelou přišla její strana již v roce 2018, kdy byla nejdříve smetena ze stolu, aby se posléze objevila podobná verze z pera samotného hnutí ANO. „Autoři se eufemisticky významným způsobem inspirovali naší novelou s tím rozdílem, že navrhují odtahovat vozidla s propadlou technickou po šesti měsících, nikoliv po třech, jak navrhujeme my,“ uvedla. Nakonec přistoupil poslanec Patrik Nacher (ANO) také k podání pozměňovacího návrhu, který lhůtu zpřísňuje na zmiňované tři měsíce.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner