Konec Pavla Zemana může být pro Babiše požehnáním. „Čapák“ už se lépe zamete pod koberec

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

O tom, že by vody české politiky byly stojaté, se nedá hovořit již několik týdnů. Poslední dobou dokonce občan neví, kam má směřovat svou pozornost dříve, aby postřehl všechny prapodivné věci, které vláda Andreje Babiše a Miloš Zeman provádějí. V současnosti se dere na výsluní zájmu opět kauza padesátimilionové eurodotace na premiérovu Farmu Čapí hnízdo. Ve světle konce nejvyššího státního zástupce ovšem pro Babiše vyznívá pozitivněji než dříve.

Byl to totiž právě Pavel Zeman, kdo v prosinci roku 2019 státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi vrátil spis k Čapímu hnízdu. Přitom svého podřízeného zaúkoloval, aby nedostatky, které v dokumentu našel, odstranil a spis odevzdal znovu v lepším stavu. Svým způsobem tenkrát Zeman překvapil, protože se trestní stíhání premiéra, které Šaroch zastavil, odvážil znovu spustit.

Eric Drooker

Vzhledem k tomu, že ministerskému předsedovi v té době šli na ruku téměř všichni důležití úředníci, jednalo se o věc nevídanou. Sice to rozhodně neznamenalo, že by nejvyšší státní zástupce potvrdil Babišovo zainteresování v mezinárodním podvodu, ale ukázalo se, že nehodlá nepohodlnou kauzu nechat vyšumět.

Zřejmě i proto byl od nástupu Marie Benešové do funkce ministryně spravedlnosti na její černé listině. Útoky na Zemanovu osobu z úst členky Babišova kabinetu střídavě nabíraly na intenzitě a nakonec se podle všeho staly důvodem, proč se Zeman rozhodl ze svého postu odejít. 

Benešová má totiž jasný úkol, premiéra chránit kdykoliv a jakkoliv to bude možné a nedopustit, aby si na něj někdo dovoloval. Když se tedy začal blížit moment, kdy se vyšetřování Čapího hnízda opět blíží ke konci, začala na Pavlu Zemanovi znovu hledat chyby. Hodila se jí i kauza Vrbětice, kdy nejvyššího státního zástupce kritizovala za komentář k tomuto případu.  

Zeman nečekaně v pátek ohlásil svou rezignaci. Údajně kvůli tlakům, které na jeho osobu byly vyvíjeny a nedalo se jim už déle úspěšně čelit. Překvapivě v den, kdy se objevily informace od Andreje Babiše mladšího, který opět potvrdil, že byl na Krym zavlečen proto, aby nemohl vypovídat ohledně dotačního podvodu svého otce.

Eric Drooker

Situace je nyní nepřehledná, protože nikdo neví, jak to bude s novým nejvyšším státním zástupcem, který by měl znovu posuzovat úplnost a korektnost spisu k Čapímu hnízdu. Marie Benešová už se však nechala slyšet, že Zeman bude nahrazen v co nejbližší době. Právě na návrh ministryně totiž kabinet bude vybírat vhodného kandidáta. Podle jejích slov určitě ještě před volbami.

Uslyšíme ještě slova o tom, že bez nejvyššího státního zástupce může zkolabovat celý náš justiční systém a podobné argumenty. Ve skutečnosti ovšem půjde pouze o to, aby se v úřadu objevil někdo, komu nebude cizí jít na ruku dosluhujícímu předsedovi vlády. 

Proto by měla opozice udělat vše pro to, aby se jmenování nového nejvyššího státního zástupce ujala až vláda, která vzejde z letošních parlamentních voleb. Ovšem ne ta vláda, kterou jmenuje Miloš Zeman ze svého rozmaru, ale ta, která získá důvěru poslanecké sněmovny. Šance na zastavení Benešové je ovšem pramalá.

Jistě, je důležité dohrát Vrbětice do konce, musí se vyřešit zodpovědnost vlády za nezvládnutou pandemii, ale nesmí se zapomenout ani na Čapí hnízdo. Pokud šéf hnutí ANO skutečně podváděl, nechť je mu dopřán spravedlivý soud.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články