Když se po dlouhých týdnech, naplněných debatami o tom, zda je adekvátním kandidátem na post ministra zahraničí Miroslav Poche, který nebyl po chuti prezidentu Zemanovi, objevil Tomáš Petříček, málokdo tušil, co se od něj dá čekat. Předpoklad, že bude prodlouženou rukou nechtěného europoslance se ovšem zatím nenaplnil, místo toho je z šéfa české diplomacie muž, za jehož práci se nemusíme stydět.
Pokud je ministr zahraničí nenáviděn komunisty, je patrné, že něco dělá dobře. A vzhledem k tomu, že KSČM prská na jeho adresu čím dál víc, je jasné, že máme prozápadně orientovaného ministra. To je v dnešní době a ve vládě premiéra Babiše výjimečné a takový politik je pod velkým tlakem.
Zatím to však vypadá, že se Petříček nezalekl a neodradila ho ani kritika Miloše Zemana, který svůj odpor k Pochemu pouze přeorietoval na jeho „nástupce“. Není divu, šéf naší diplomacie totiž nesdílí prezidentův nekritický obdiv k Rusku a Číně a navíc se to nebojí dávat nahlas najevo.
Nyní se ale může Petříček dostat do sporu i s premiérem Babišem, který zatím nijak radikálně ministrovo působení nekritizoval. Důvod? Děti ze Sýrie, které bývají někdy mylně označovány za sirotky. Ministerský předseda řekl jasně, že žádné uprchlíky nepřijmeme a nehodlá o tom diskutovat. Slíbil sice europoslankyni Šojdrové, že pokud najde konkrétní děti, bude možné o tom diskutovat.
Najednou však opět dané slovo neplatí a premiér znovu odmítá kohokoliv přijmout. Jak řekl v rozhovoru pro svůj deník Mladá fronta DNES, jde pouze o kampaň lidovecké europoslankyně před volbami do Evropského parlamentu.
Šojdrová v tom však tentokrát není sama a podporu jejímu nápadu nyní vyjádřila nejen opozice, ale dokonce i člen vlády, navíc ministr zahraničí. Tím si ovšem Petříček znovu přidělal pouze na problémy. V současné politické situaci to však není proto, že by udělal někde chybu, ale překvapivě proto, že se chová jako politik, který myslí na dobré jméno země, kterou reprezentuje.
Na to se ovšem dnes moc nehraje. Vláda poslouchá povely jejího předsedy, který si plní svůj sen o získání absolutní moci, které s sebou přináší i příjemný finanční bonus a nikdo pro jistotu nechce odporovat. Jakoby to však někdo zapomněl říct v Černínském paláci.
Tomáš Petříček ustoupit nechce, ale zřejmě cítí, že potřebuje větší podporu zevnitř své strany. Proto před sjezdem ČSSD položil členům sociální demokracie zásadní otázku, zda se chtějí opět stát součástí sebevědomé partaje, které nediktuje prezident s premiérem. Pokud ano, měli by si jako místopředsedu vybrat právě Petříčka. Současné vedení ČSSD totiž nenabízí suverénní postoje, ale jen poklonkování Babišovi. To u ministra zahraničí nehrozí. Dokazuje to už čtyři měsíce.