Konec přátelství tří národů. Z Ukrajiny zmizí památník Tři sestry

Památník Tři sestry (Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Památník Tři sestry | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Památník Tři sestry, který od roku 1975 stojí na hranicích Ukrajiny, Běloruska a Ruska, bude rozhodnutím ukrajinských úřadů odstraněn. Přátelství národů, které měl symbolizovat, totiž skončilo brutálním ruským vpádem na Ukrajinu za pomoci Běloruska.

Památník stojící v Senkovce v Černigovské oblasti bude v nejbližší době vyškrtnut z evidence památek a následně neprodleně odstraněn. Stalo se tak na popud Vjačeslava Čause, šéfa místní oblastní správy. Poradní rada pro ochranu kulturního dědictví při odboru kultury a cestovního ruchu, národností a náboženství Černigovské oblasti s tím vyslovila jednomyslně souhlas.

Tři sestry stojící na kopci u trojité hraniční křižovatky vytvořili v roce 1975 zástupci tří sousedních oblastí – Černigovské, Homelské a Brjanské na počest přátelství ukrajinského, běloruského a ruského národa. Tři pylony, které nesou emblémy Běloruské svazové socialistické republiky, Ruské svazové federativní socialistické republiky a Ukrajinské svazové socialistické republiky, jsou opásány širokým bronzovým prstenem.

Basreliéfy zobrazují stránky společné historie tří slovanských národů. Kolem pomníku byla vytvořena trojúhelníková silniční křižovatka s parkem, alejemi lemovanými břízami, smrky a topoly. V roce 2019 provedla běloruská strana celkovou rekonstrukci památníku i přilehlého území.

Každou poslední sobotu v červnu se u památníku konal festival Slovanská jednota, a to až do roku 2016, kdy se akce kvůli trvající anexi Krymu prvně neuskutečnila. V roce 2017 jej uspořádali Rusové ve městě Klincy, které je asi 100 kilometrů vzdálené, v roce 2018 pak byla pořadatelem běloruská Vetka.

(Týdeník FORUM)

V letech 2015 a 2016 pořádal ruský ultramaratonský běžec Dmitirj Jerochin běh, při kterém běžci startovali z Kyjeva, Minsku a Moskvy tak, aby k památníku doběhli ve stejnou dobu.

Již na konci dubna začalo v centru Kyjeva bourání sovětského monumentu „Přátelství národů“, který byl vztyčen v listopadu roku 1982 během oslav 65. výročí bolševického převratu v carském Rusku. Jeho demolici ohlásil kyjevský starosta Vitalij Kličko: „Odstraňujeme bronzovou plastiku dvou dělníků instalovanou v centru hlavního města v roce 1982 na památku znovusjednocení Ukrajiny s Ruskem. Rusko svůj postoj k Ukrajině poznamenalo barbarskou touhou zničit náš stát a mírumilovné Ukrajince.“