Konec putinismu se přiblížil

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Když v roce 1968 vjely do Prahy, hlavního města Československa, sovětské tanky, měla tato invaze pro Sovětský svaz nezamýšlený následek: globální diskreditaci a konec komunistické ideologie. Trvalo sice dalších 20 let, než se sovětský režim zhroutil, přesto platí, že komunismu jako ideologii paradoxně přivodily smrt právě sovětské tanky. Nyní se pravděpodobně stane něco podobného s putinismem, synkretickou ideologií politického autoritářství, xenofobního nacionalismu a předmoderních hodnot, který se jako svérázná „měkká síla“ zformoval kolem ruského vůdce Putina.

Jenže ideologie, která disponuje skutečnou měkkou silou, se nemusí uchylovat k invazím a nešíří se prostřednictvím tanků. Komunistický převrat v Československu v roce 1948 se uskutečnil za sovětské asistence. Nevyžadoval ovšem přímou sovětskou účast, protože po druhé světové válce podstatná část Čechů a Slováků, byť šlo o menšinu, konvertovala ke komunismu. Do roku 1968 se tato skupina výrazně zmenšila díky deziluzi z represivního režimu. Mladší a optimističtější generace, která hleděla západním směrem a místo kolektivismu se hlásila k individualismu a liberálním hodnotám, raději četla Kafku, než aby se angažovala v dělnických brigádách. A to byl zřejmě i důvod, proč Sovětský svaz přímo zasáhl a násilím Československu vnutil svou ideologii.

Od ideologie k rituálu

I proto komunistická ideologie přestala být v Československu vírou a proměnila se v nesmyslný rituál. Češi a Slováci zlhostejněli a sami prováděli rituály, buď ze strachu z brutality režimu, nebo z oportunismu. Řada z nich byla ochotna ke kolaboraci se sovětskou okupační mocí spíše z cynických než ideologických důvodů, takže okupační armáda mohla zůstat v kasárnách a špinavou práci za ni vykonali domácí přisluhovači. Vznikl režim, který zcela závisel právě na sovětské okupační moci. Jakmile se v roce 1989 ukázalo, že Sovětský svaz nebude zasahovat v Polsku, kde vznikla nekomunistická vláda, ani po proražení železné opony v Maďarsku a za dramatických okolností v Berlíně, režim se během několika dní zhroutil i v Československu.

Okupace z roku 1968 způsobila, že komunismus přestal být…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články