Konec RT v Lotyšsku. Pobaltský stát vypíná ruskou státní televizi

Fotomontáž „Multi-Putin“  (Fotomontáž: aTeo pro FORUM 24)

Fotomontáž „Multi-Putin“ | FOTO: Fotomontáž: aTeo pro FORUM 24

Lotyšsko zakázalo na svém území šíření kanálů ruské státní televizní platformy Russia Today (RT). Důvodem jsou mezinárodní sankce, které na jejího šéfa Dmitrije Kiseljova uvalila Evropská unie.   

Lotyšské Národní kolegium pro elektronická média (NEPLP) oznámilo, že zakázalo jak hlavní, anglickojazyčný program RT, tak i jeho španělskou a arabskou mutaci, ale i dokumentární kanál tohoto vysílatele. Restrikce se vztahuje i na verze těchto kanálů v kvalitě HD. Zmíněná propagandistická a dezinformační televizní platforma Kremlu tak v Lotyšsku prakticky přestává existovat.

Nesmlouvavý postoj k předmětnému zdroji dezinformací zdůvodňuje šéf NEPLP Ivars Abolins poukazem na skutečnost, že výše zmíněnou stanici ovládá Dmitrij Kiseljov, na nějž EU uvalila mezinárodní sankce pro opakované výzvy k poškozování demokracie na Ukrajině a narušování její územní integrity. Informovala o tom agentutra AFP a například server The Moscow Times.

Nejde však jen o Ukrajinu, ale také o samotné Lotyšsko. RT se podle zmíněné kontrolní instituce pokoušela vydávat Lotyšsko, které získalo nezávislost po rozpadu ruského imperiálního projektu SSSR, za v podstatě zkrachovalý stát.

Už v roce 2019 proto NEPLP zakázal 10 dalších ruských televizních stanic včetně Rossija RTR se zdůvodněním, že se systematicky vyjadřují nenávistně o Ukrajině, a dokonce i otevřeně vyzývají k vraždění ukrajinských občanů.

Aktuální zákazy podle zmíněné lotyšské organizace začnou platit ještě tento týden. Kiseljov, který zároveň z pozice televizního komentátora slovně napadá Západ, popírá, že by RT řídil, a vyzval Lotyšsko, aby se platformě RT omluvilo a ohlášený zákaz stáhlo. Kiseljov, který je šéfem státní mediální propagandistické společnosti Rossija Segodňa, čelí sankcím EU pro svůj podíl na šíření propagandy Kremlu o násilné ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym z roku 2014.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]