Konec víz pro Ukrajince. Ode dneška mohou po Schengenu cestovat volně

Eric Drooker

Ukrajinští občané mohou od 11. června volně cestovat do schengenského prostou na 90 dní. Mimo Velké Británie, Irska, Rumunska, Bulharska, Chorvatska a Kypru se tak mohou vydat do celé Evropské unie. Kromě unijních zemí jsou součástí schengenu také Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Důvodem zavedení bezvízového styku bylo zejména posílení vazeb mezi EU a Ukrajinou.

„Ukrajinští občané s biometrickým pasem cestující do EU na nejvýše 90 dní za obchodem, turistikou nebo z rodinných důvodů nebudou nadále potřebovat víza,“ uvedla tisková služba Evropské rady. Bezvízový styk schválil Evropský parlament v dubnu. Pro bylo 521 poslanců, proti 75. Zrušení víz ale nedává Ukrajincům právo v EU pracovat.

Evropský parlament loni schválil rychlejší možnost znovuzavedení víz pro případ výrazného nárůstu azylových žádostí z daných států. Unijní země a Evropská komise mohou v takovém případě požádat o spuštění celého mechanismu. Právě tato možnost umožnila zavedení bezvízového styku s Ukrajinou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články