Ukrajinští občané mohou od 11. června volně cestovat do schengenského prostou na 90 dní. Mimo Velké Británie, Irska, Rumunska, Bulharska, Chorvatska a Kypru se tak mohou vydat do celé Evropské unie. Kromě unijních zemí jsou součástí schengenu také Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Důvodem zavedení bezvízového styku bylo zejména posílení vazeb mezi EU a Ukrajinou.

„Ukrajinští občané s biometrickým pasem cestující do EU na nejvýše 90 dní za obchodem, turistikou nebo z rodinných důvodů nebudou nadále potřebovat víza,“ uvedla tisková služba Evropské rady. Bezvízový styk schválil Evropský parlament v dubnu. Pro bylo 521 poslanců, proti 75. Zrušení víz ale nedává Ukrajincům právo v EU pracovat.

Evropský parlament loni schválil rychlejší možnost znovuzavedení víz pro případ výrazného nárůstu azylových žádostí z daných států. Unijní země a Evropská komise mohou v takovém případě požádat o spuštění celého mechanismu. Právě tato možnost umožnila zavedení bezvízového styku s Ukrajinou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner