Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se pustil do šéfa hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše kvůli jeho tvrzení, že právě ministr může za nárůst případů černého kašle. Válek ujistil, že situaci ministerstvo monitoruje a spolupracuje s českými i světovými odborníky. Babišovi vzkázal, že by měl místo zneužívání nemocí pro své PR raději vyzvat své fanoušky k přeočkování.
Babiš ve videu zveřejněném na Facebooku mluví o tom, že v Česku roste počet nakažených černým kašlem, a označuje to za „výsledek nejhoršího ministra zdravotnictví naší země“. Dále kritizuje návrh, který podle Lidových novin stanoví, že se nakažení HIV a žloutenkou už nebudou muset povinně léčit.
„Kdyby mě Andrej Babiš, který je pro své chaotické zásahy během pandemie covidu-19 spoluzodpovědný za desítky tisíc zbytečných úmrtí, za něco pochválil, musel bych se nad sebou zamyslet a říct si, že asi dělám něco špatně. Ale nechme emoce stranou. V medicíně hrají prim fakta. Takže pár slov k tomu výkřiku, že Válek podle něj může za černý kašel. Pane poslanče, situaci kolem černého kašle monitorujeme, máme dostatek léků i očkovacích látek, spolupracujeme s českými i světovými odborníky a já se řídím jejich doporučeními,“ ujistil na sociální síti X ministr. Podle něj Babiš během pandemie covidu ukázal, že „ignorovat experty ve prospěch PR není správná cesta“.
„Dlouhodobě platným faktem je, že i přes dobrou proočkovanost se v populaci stále objevovaly a objevují tří až pětileté epidemické cykly nárůstu tohoto onemocnění. To platí nejen u nás, ale i ve světě. Opakovaně jsem proto také vyzval a budu i nadále apelovat na rodiče malých dětí, ať se proti černému kašli nechají přeočkovat a ať nepodceňují očkování svých ratolestí,“ uvedl Válek.
Upozornil na to, že během pandemie covidu byl vývoj respiračních nákaz ovlivněn protiepidemickými opatřeními. „Nárůst případů černého kašle je jasně viditelný v USA, Velké Británii, Dánsku, Belgii, Chorvatsku či Nizozemí. Zkuste místo zneužívání nemocí pro své PR raději vyzvat své fanoušky k přeočkování. Chápu, že to netáhne tolik jako šíření paniky, ale konečně byste tím udělal něco pro naše občany a jejich zdraví,“ dodal ministr.
Na Babišovu kritiku následně reagovala i TOP 09, která zhodnotila, že „soudy uznaný lhář si opět nemohl pomoct“.
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku výrazně přibývá případů černého kašle. Od začátku roku do 13. února bylo nahlášeno již 698 případů, podle odhadů epidemiologů jich může být 4000 za rok, informoval SZÚ v tiskové zprávě. Typickým příznakem onemocnění je dávivý kašel, přičemž záchvaty mohou přetrvávat několik dní. Nákaza je nebezpečná hlavně pro neočkované děti nebo seniory.
K problému se vyjádřila i Hygienická služba ČR. „Epidemie černého kašle se vyskytuje každých 3 až 5 let. V EU a ČR je tento rok charakterizována očekávaným nárůstem nemocnosti. Očkování proti černému kašli je součástí pravidelného očkování pro děti. Apelujeme na dodržování očkovacího kalendáře a doporučení lékaře,“ upozornila na sociální síti X.
„Pokud by tento nárůst pokračoval stejným tempem, lze předpokládat, že by na konci roku 2024 mohly celkové počty dosahovat tří až čtyř tisíc případů černého kašle. Tato predikce je velmi reálná i vzhledem k předchozímu takzvaně klidovému období během pandemie covidu-19, kdy byly hlášeny pouze desítky případů pertuse ročně. V období pandemie zasáhla do vývoje většiny infekčních nemocí, černý kašel nevyjímaje, protiepidemická opatření. Zároveň s tím došlo v některých oblastech republiky také k poklesu proočkovanosti,“ uvedla epidemioložka Kateřina Fabiánová.
Podle odborníků je černý kašel jednou z nejnebezpečnějších infekčních nemocí dětského věku. „Závažnou, nezřídka fatální komplikací pertuse bývá bronchopneumonie. Děti, které mají nízký věk pro očkování nebo nejsou plně očkované vakcínou proti pertusi, jsou ve vysokém riziku onemocnění a případných komplikací,“ uvedl SZÚ. Před zavedením povinného očkování umíraly na černý kašel desítky až stovky osob ročně, zejména dětí. V posledních dvaceti letech zemřelo na černý kašel nebo komplikace pět dětí a pět seniorů.