Koněv? Hoďte na něj plachtu, pravil starosta

Socha maršála Koněva (Praha 6)

Socha maršála Koněva | FOTO: Praha 6

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář vydal pokyn, aby pracovníci obecního úřadu zahalili kontroverzní sochu maršála Koněva lešením a plachtou. Chce prý zabránit dalším útokům „vandalů“, kteří v poslední době opakovaně prý sochu ničili. 

„Stavíme lešení, abychom sochu ochránili před dalšími vandalskými útoky. Je to v tuto chvíli nejúčinnější řešení. Nejsme apriorně proti tomu tady sochu mít, ale nejsme schopni ji efektivně ochránit,“ prohlásil mluvčí radnice Prahy 6 Ondřeje Šrámek. O dalším postupu bude radnice jednat 12. září.

Jsem na toho 12. září dost zvědavý. Mám totiž za to, že starosta Kolář není vůči komunistům a Rusům, stejně tak vůči podivně proruským českým národovcům, nikterak statečný. A nutno říci, že kromě jmenovaných v Dejvicích snad nikdo Koněva nechce. Ale Kolář naznačuje, že on by ji snad i chtěl, ač původně říkal něco jiného.

To jistě ambasádu Ruska potěší. Zdejší pracovníci SVR (ruská vnější rozvědka) a FSB (ruská kontrarozvědka) zajásají. Pochopí totiž, že starosta je slabý a mohou na něj tlačit. Ostatně, to už zjistili dřív, když pan Kolář sochu velvyslanectví nabídl. To ji samozřejmě arogantně odmítlo. Proč by také měli na něco tak pro ně potupného přistoupit? Mají tu stále vliv a tisíce, desetitisíce přátel a podporovatelů. Jinak řečeno kolaborantů.

Konání radnice Prahy 6 se blíží zahalování antických nahých soch. Dílo prý nevadilo, ale ty prsy či genitálie, to je jiná. Starostovi zřejmě na Koněvovi vadí to, že někteří občané se nespokojí s polovičatým řešením ve formě „vysvětlující“ tabulky pod sochou. Že tito občané rudou barvou dají najevo, co si o maršálovi a jeho nechutné úloze v dějinách upevňování sovětské moci myslí. 

Možná mu vadí jen fakt, jakým očištění Koněva pojali lidé, kteří sami sebe s pitomým úsměvem označují za agenta Kremlu. Ti totiž neváhali a zákrok na podporu sochy patřičně zmedializovali. Nebo snad starosta jejich identitu nezná? Pochybuji. Myslím, že velice dobře ví, kdo sochu čistil. Byli dva a jeden z nich je promoskevský a velkosrbský aktivista Žarko „Raptor“ Jovanovič. Člověk, který pro Rusko a Putina udělá cokoliv. Prokázaný lhář, manipulátor, klaun podporující mimo jiné paramilitární Putinovy motorkáře Noční vlky.

Osobně se domnívám, že pan starosta Kolář nemá, lidově řečeno, koule, aby nechutnou sochu odstranil. Má zřejmě strach z těch cca 140 ruských „diplomatů“, respektive z pravděpodobné třetiny z nich, takto agentů SVR a FSB. Kdyby neměl, jednal by jistě jinak. Ale takto problém raději obejde, stejně jako fakt, že ruská ambasáda sídlí ve vile, kterou tehdy SSSR zcela protiprávně daroval prezident Beneš a komunisté. 

A tak se problém zakryje, aby ho nikdo neviděl. Raptor Jovanovič má radost, jak se mu vše povedlo veřejnosti předhodit. Velvyslanectví má radost, že z něj má Kolář strach. Kolář má radost, páč co oči nevidí, srdce nebolí. A my, obyvatelé Prahy 6? Zdá se, že nám do toho nic není. Hlavně že má pan starosta klidné spaní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]