Koněv není sám. Další bolševický pomník hodlají odstranit v Sofii. A v Rusku opět zhasl „věčný oheň“

Ruské komunistické pomníky v Bulharsku nepožívají velké vážnosti. Tento pomník v Sofii umělci vyvedli v roce 2011 v barvách komiksových postav a maskota McDonald's.  (Dr Doolittle BG, https://www.flickr.com/photos/39768558@N04/5842840945, (CC BY-NC-SA 2.0))

Ruské komunistické pomníky v Bulharsku nepožívají velké vážnosti. Tento pomník v Sofii umělci vyvedli v roce 2011 v barvách komiksových postav a maskota McDonald's. | FOTO: Dr Doolittle BG, https://www.flickr.com/photos/39768558@N04/5842840945, (CC BY-NC-SA 2.0)

Starosta městské části Sofie prosazuje odstranění komunistického památníku v jednom z parků bulharské metropole, který oslavuje údajné „sovětské“ osvoboditele Bulharska z roku 1944. I jemu – podobně jako předtím pražským komunálním politikům – Rusko adresuje nenávistné a výhružné komentáře.

„I nadále doufám, že primátor Sofie nakonec vyslyší mou výzvu k osvobození našeho města od symbolů období totality,“ napsal 20. května na Facebooku Konstantin Pavlov, starosta bohaté rezidenční čtvrti Lozenec.

Pavlov reagoval na dopis ruského velvyslance v Bulharsku ze 13. května, v němž se dočetl o „hlubokém rozhořčení“ kvůli návrhu sofijského komunálního politika na odstranění předmětného památníku z jeho čtvrti. Pavlov později oznámil, že dopis velvyslance Anatolije Makarova předal ministerstvu zahraničních věcí a čeká na jeho vyjádření. O případu informoval zpravodajský portál rozhlasové stanice Svobodná Evropa RFE/RL.

Předmětný památník stojící v parku Černi Vrch tvoří bronzové sousoší představující dva „sovětské“ vojáky doprovozené nápisem „Sláva sovětským osvoboditelům“. Pavlov s ním hodlá naložit stejně jako starosta Prahy 6 Ondřej Kolář s komunistickou sochou maršála Koněva, která momentálně čeká v depozitu na přemístění do muzea. Pavlov má však složitější situaci v tom, že pod sofijským památníkem možná leží ostatky ruských vojáků. Komunální politik se vyslovil pro jejich pohřbení v souladu s mezinárodním humanitárním právem na jednom ze sofijských hřbitovů.

To by ovšem Rusko využilo jako záminku k diplomatickému rozkolu. Velvyslanec totiž ve výše zmíněném dopisu pohrozil, že by přemístění ostatků „mohlo být vykládáno“ jako pokus o rehabilitaci nacismu. Kreml v této souvislosti naráží na skutečnost, že Bulharsko bylo za druhé světové války až do 4. září roku 1944 spojencem nacistického Německa.

Pavlov v reakci na ruskou nevoli ve vysílání RFE/RL vybídl ke klidnému dialogu o posledních 75 letech. Snahou o odstranění diskutovaného symbolu éry podřízenosti komunistickému ruskému impériu volně navazuje na společnou deklaraci ministrů zahraničí tzv. Bukurešťské devítky – Bulharska, České republiky, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Rumunska, Slovenska a Maďarska.

Nevole k symbolům komunismu se však neomezuje jen na bývalé satelity komunistického ruského impéria, nýbrž se projevuje i v samotném Rusku. Již zavedenou disciplínou tamních občanů je hašení „věčných ohňů“, které v plynárenské velmoci tvoří součást mnohých památníků tohoto druhu. Nejnověji se to podařilo dvojici mladých mužů v Nižním Novgorodu. Videozáznam jejich úspěšné akce s pet lahví vody nabídl server Govorit Moskva; toto režimní propagandistické médium o aktivistech nicméně hovoří jako o „výrostcích“, čímž pravděpodobné drobné gesto vzdoru proti Kremlu dezinterpretuje jako pouhý vandalismus.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com